fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Jacek Czaputowicz o rozmowie Dudy: Oceniamy to jako działania dezinformacyjne Rosji

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Sprawa jest badana przez odpowiednie służby i jeśli doszło do zaniedbań, zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - skomentował rozmowę prezydenta Andrzeja Dudy z rosyjskimi komikami szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Od wtorku na kanale Vovan222prank w YouTube można odsłuchać 11-minutowej telefonicznej rozmowy prezydenta RP Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ António Guterresem. A raczej osobą, która się pod niego podszywa. To rosyjski youtuber z duetu Wowan i Leksus (Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stolarow).

Rozmowę z prezydentem Polski po angielsku prowadził Kuzniecow – najprawdopodobniej w wyborczą niedzielę. Pretekstem do niej była ponowna wygrana Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Słychać jednak, że Guterres/Kuzniecow próbuje prowokować prezydenta Dudę pytaniami o likwidację pomników Armii Czerwonej w Polsce, o konflikt z Putinem, sugeruje homoseksualizm Donalda Tuska i że otrzymał telefon od Rafała Trzaskowskiego, który chwali się, że wygrał wybory prezydenckie.

- Myślę, że to jest dobre doświadczenie. Musimy wzmocnić czujność - ocenił rozmowę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Sprawa jest badana przez odpowiednie służby i jeśli doszło do zaniedbań, zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - zapowiedział w rozmowie z radiową Jedynką.

- Oceniamy to jako działania dezinformacyjne Rosji mające na celu być może nawet pewne poróżnienie Polski i Ukrainy. Wskazują na to zadawane pytania - mówił szef MSZ.

- Odpowiedzi prezydenta były właściwe i nie naraziły Polski na jakiekolwiek nieporozumienia z żadnym państwem - uważa Czaputowicz.

- Walka dezinformacyjna trwa i musimy uważać na próby przechwycenia rozmów i podszywania się pod inne osoby - powiedział.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA