fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dyplomacja

Błaszczak: Bazy USA? Nie padły konkretne kwoty

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Podczas rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych nie pojawiła się żadna kwota, którą Polska miałaby zapłacić za stałą bazę wojsk USA - stwierdził towarzyszący Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Stanach szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po rozmowach w cztery oczy prezydent Donald Trump oświadczył, że Polska gotowa jest uruchomić "olbrzymie fundusze" na utworzenie na swoim terenie stałych baz US Army.

Koszty te miałyby znacząco przekraczać 2 miliardy dolarów, na które wcześniej wyceniano powstanie takich baz.

Jak jednak stwierdził Mariusz Błaszczak, który towarzyszył prezydenckiej parze podczas wizyty w USA, w trakcie rozmowy Dudy i Trumpa nie padła żadna konkretna kwota, którą Polska miałaby przeznaczyć na ten cel.

Szef MON podkreślał, że powstanie bazy wymaga czasu i wspólnych uzgodnień, a podpisanie deklaracji o współpracy i bezpieczeństwie "wyznacza wspólny kierunek działań" w tej kwestii. Dlatego podczas rozmowy nie wymieniono kwot, jakie Polska miałaby zainwestować w swoje zagwarantowane obecnością wojsk USA bezpieczeństwo.

Zdaniem Błaszczaka powstawanie baz jest procesem, w który, jak świadczą słowa Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone są zaangażowane.

Źródło: Polskieradio24.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA