fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Koronawirus. Czy szczepionka chroni przed wariantem Lambda? Niepokojące wyniki badań

Cząsteczki koronawirusa
Adobe Stock
Z badania, którego wyniki opublikowano w serwisie medrxiv.org (publikowane są w nim wyniki badań czekających na recenzję naukową) wynika, że wariant Lambda koronawirusa, krążący obecnie w krajach Ameryki Południowej, zawierający wiele ważnych mutacji w obrębie tzw. kolca koronawirusa (to za pomocą "kolca" cząsteczki łączą się z komórkami organizmu człowieka) w znaczący sposób zmniejsza skuteczność szczepionek na COVID.

Zespół badaczy z Santiago z Chile, w celu sprawdzenia skuteczności szczepionek na COVID-19 wobec wariantu Lambda, pobrał osocze od pracowników ochrony zdrowia z Santiago, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki chińskiego koncernu Sinovac.

Osocze, zawierające przeciwciała chroniące przed COVID, zostało wykorzystane do sprawdzenia jak skutecznie szczepienie chroni przed zakażeniem wariantem Lambda w porównaniu do tego, jak skutecznie szczepionka chroni przed innymi wariantami.

Wariant Lambda został wykryty po raz pierwszy w Peru, gdzie w ciągu dwóch ostatnich miesięcy miał być odpowiedzialny za 82 proc. zakażeń.

W tym samym czasie co trzecie zakażenie w Chile było wywołane wariantem Lambda.

Wyniki wykazały, że przeciwciała w osoczu zaszczepionych neutralizowały cząsteczki koronawirusa w wariancie Lambda o 3,05 raza mniej skutecznie niż dzieje się to w przypadku pierwotnego szczepu koronawirusa.

Wariant Gamma (P.1, wykryty po raz pierwszy w Brazylii) był neutralizowany w wyniku zaszczepienia o 2,33 raza mniej skutecznie, a wariant Alfa (B.1.1.7, wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii) - o 2,03 raza mniej skutecznie.

Badacze piszą, że wyniki ich badania wskazują, iż mutacje obecne w białku kolca wariantu Lambda sprawiają, że wariant ten jest zarówno bardziej zakaźny, jak i bardziej szczepionkooporny - przynajmniej jeśli chodzi o chińską szczepionkę CoronaVac. Badacze podkreślają, że "kampaniom szczepień w krajach o wysokiej transmisji SARS-CoV-2 musi towarzyszyć ścisły nadzór genomu" krążących wariantów koronawirusa.

Źródło: Jerusalem Post, medrxiv.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA