fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Czy koronawirus SARS-CoV-2 zniknie? Producent szczepionki na COVID nie ma wątpliwości

Stephane Bancel
AFP
Dyrektor zarządzający Moderny, producenta szczepionki na COVID-19 dopuszczonej do użycia m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i UE, Stephane Bancel stwierdził, że "SARS-CoV-2 nie zniknie".

Bancel podziela opinię części naukowców, że koronawirus stanie się endemiczny - a więc będzie wirusem stale obecnym w ludzkiej populacji. Wirusem endemicznym jest np. grypa.

- Będziemy żyć z tym wirusem, sądzę, że już zawsze - powiedział Bancel w czasie dyskusji panelowej ka konferencji organizowanej przez JPMorgan.

Zdaniem dyrektora Moderny przedstawiciele ochrony zdrowia będą musieli nieustannie obserwować nowe warianty koronawirusa, tak aby naukowcy mogli produkować skuteczne szczepionki przeciwko nowym wariantom.

W ostatnich tygodniach głośno było o tzw. brytyjskim wariancie koronawirusa SARS-CoV-2, który ma być znacznie bardziej zakaźny niż dotychczas dominujące warianty.

W środę badacze z Ohio poinformowali, że odkryli dwa nowe warianty koronawirusa, które pochodzą z USA - jeden z nich miał bardzo szybko stać się wariantem dominującym w Columbus (miało dojść do tego w ciągu zaledwie trzech tygodni).

Wśród ludzi krążą jak dotąd cztery koronawirusy, które mają charakter endemiczny, ale żaden z nich nie jest tak zakaźny i nie charakteryzuje się tak wysoką śmiertelnością jak koronawirus SARS-CoV-2. Koronawirusem jest np. wirus wywołujący zwykłe przeziębienie.

Źródło: CNBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA