fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Po zakażeniu koronawirusem: Objawy nawet po sześciu miesiącach

AFP
Ponad trzy czwarte pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 nadal wykazywało co najmniej jeden objaw po sześciu miesiącach od pokonania choroby. Naukowcy nadal analizują, jak długofalowo wpływa koronawirus na ludzki organizm

Badanie, które zostało opublikowane w magazynie medycznym "Lancet" dotyczyło setek pacjentów z chińskiego miasta Wuhan. Jest to jedna z niewielu analiz, która sprawdza długotrwałe objawy zakażenia koronawirusem.

Stwierdzono, że najczęstszymi objawami było zmęczenie lub osłabienie mięśni. Zgłaszano również trudności ze spaniem.

- Ponieważ Covid-19 jest nową chorobą, dopiero zaczynamy rozumieć niektóre z jej długofalowych skutków dla zdrowia pacjentów - powiedział główny autor badania Bin Cao z Narodowego Centrum Medycyny Oddechowej.

Profesor podkreślił, że potrzeba jest stałej opieki nad pacjentami po wypisaniu ich ze szpitala, szczególnie tymi, którzy ciężko znosili chorobę.

Badanie objęło 1733 pacjentów z Covid-19 wypisanych ze szpitala Jinyintan w Wuhan między styczniem a majem ubiegłego roku.

Pacjenci, którzy mieli średnio 57 lat, byli odwiedzani między czerwcem a wrześniem i odpowiadali na pytania dotyczące ich objawów i jakości zdrowia. Naukowcy przeprowadzali również badania fizyczne i testy laboratoryjne

Badanie wykazało, że 76 procent pacjentów, którzy wzięli udział w obserwacji (1265 z 1655) stwierdziło, że nadal mają objawy.

Zmęczenie lub osłabienie mięśni było zgłaszane przez 63 procent, a 26 procent miało problemy ze snem.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA