fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

PILNE: W Polsce ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Mgr Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, jest pierwszą Polką zaszczepioną przeciw Covid-19. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński.

- Jestem dumna, że zostałam wybrana - powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi. - Nie bolało - dodała tuż po zabiegu.

Drugą zaszczepioną osobą jest dyrektor CSK prof. Waldemar Wierzba, a trzecią - Sławomir Butkiewicz, ratownik medyczny. Następnie zaszczepiono Angelikę Aplas, diagnostkę laboratoryjną i Agnieszkę Szarowską, lekarkę chorób zakaźnych.

Agnieszka Szarowska wyjaśniła, że każda zaszczepiona osoba nie powinna opuścić lokalu przez 15 minut po zabiegu, gdyż "po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu".

- Czuję się dobrze. Jeżeli chcemy wrócić do normalności i by Wielkanoc była inna niż Boże Narodzenie, zaszczepmy się! Jeśli ktoś nie chce zaszczepić się dla siebie, niech zaszczepi się dla tych, których kocha - powiedziała już po szczepieniu podczas spotkania z dziennikarzami mgr Alicja Jakubowska.

Prof. Waldemar Wierzba podkreślał, że szczepienia to jest jedno z największych dobrodziejstw ludzkości i są liczne badania dowodzące skuteczności szczepionek.

- Jesteśmy w stanie szczepić tysiąc osób dziennie tylko przez szpital CSK MSWiA. Będziemy szczepić w filii tutaj i w naszym szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym, tam też będzie duży punkt szczepień dla wszystkich, którzy takie szczepienia chcą wykonać. Nie ma najmniejszego problemu z dostępnością szczepień dla warszawiaków - dodała Agnieszka Szarowska.

Do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w sobotę trafiła pierwsza partia szczepionki na Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Dawki szczepionki przyjechały do Polski z Belgii. Z uwagi na dotyczące temperatury przechowywania wymagania producenta, zostały przywiezione w pojemniku z suchym lodem w temperaturze -75 stopni Celsjusza.

- W najbliższych godzinach do 72 szpitali węzłowych przekazanych zostanie 10 tys. szczepionek na koronawirusa. Następnie rozpoczną się szczepienia personelu medycznego. Kolejna dostawa szczepionek (ok. 300 tys. sztuk) trafi do Polski jeszcze w tym roku - zapowiedział minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Program szczepień zakłada, że będą one w Polsce dobrowolne. Jako pierwsza zostanie zaszczepiona tzw. grupa zero. To pracownicy sektora ochrony zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Do tej pory do zaszczepienia w pierwszym etapie zgłosiło się około 300 tysięcy pracowników służb medycznych. Jeśli w poszczególnych grupach wiekowych nie będzie wystarczającej liczby chętnych na szczepionkę na koronawirusa, rząd nie wyklucza dodatkowego naboru dla osób młodszych, które będą chciały się zaszczepić.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA