fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Szczepienia przeciwko Covid-19 wystartowały w Europie

Wjazd to fabryki Pfizera w Belgii
AFP
W niedzielę w Unii Europejskiej oficjalny start szczepień przeciwko Covid-19. W sobotę szczepionki firmy Pfizer i BionTech dotarły do wszystkich krajów członkowskich i już tego samego dnia Niemcy, Węgry i Słowacja rozpoczęły ich podawanie.

W sobotę ruszyły już szczepienia w Niemczech. Jako pierwsza zaszczepiona została mająca 101 lat Edith Kwoizalla, mieszkanka domu spokojnej starości. W ośrodku w Halberstadt w Saksonii-Anhalt dzień przed oficjalnym rozpoczęciem akcji, zaszczepiono też innych mieszkańców i personel pielęgniarski - poinformował „Bild”.

Na Węgrzech w sobotę zaszczepiono lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia. Także Słowacja wystartowała ze szczepieniami w sobotę. Prof. Pavol Jarčuška, specjalista chorób zakaźnych, szef rządowego zespołu doradców naukowych, przekazał, że trzy pierwsze osoby, które zostały zaszczepione w Nitrze, to lekarze powyżej 65. roku życia. Pierwszy był zakaźnik, prof. Vladimír Krčméry.

Na Litwie, Łotwie i w Estonii szczepienia ruszyły o siódmej rano w niedzielę. Szczepionka do krajów bałtyckich dotarła w sobotę. Na Litwie władze zdecydowały, że szczepienia zostaną przeprowadzone w pięciu szpitalach. 

Na Łotwie proces szczepień rozpocznie się w poniedziałek. Każdy z trzech krajów bałtyckich otrzymał po 9750 dawek szczepionki przeciw Covid-19.

Także Włochy otrzymały pierwszą partię szczepionek w ilości 9750 dawek. W rzymskim szpitalu chorób zakaźnych Spallanzani po godz. 7 rano zaszczepiono trzy osoby: pielęgniarkę Claudię Alivernini, lekarkę Rosarię Capobianchi i sanitariusza Omara Altobellego. 

W Słowenii jako pierwsze zaszczepione zostaną starsze osoby w domach opieki. Będzie również szczepiony personel tych ośrodków oraz pracownicy służby zdrowia.

W Czechach pierwszymi osobami, którym podano szczepionkę, byli premier Andrej Babiš i 95-letnia weteranka wojenna Emilie Řepíková. Wraz z premierem została zaszczepiona w Głównym Szpitalu Wojskowym w Pradze.

W hiszpańskiej Guadalajarze w miejscowym domu spokojnej starości wczesnym rankiem zaszczepiono 40-letnią pracownicę ośrodka oraz 96-letnią pensjonariuszkę. W początkowym etapie szczepieni będą pracownicy służby zdrowia, szczególnie osoby pracujące na oddziałach zakaźnych, w pogotowiu ratunkowym oraz personel medyczny zatrudniony na OIOM-ach. 

W niedzielę rano w znajdującym się w Porto szpitalu Sao Joao ruszył portugalski program szczepień przeciwko Covid-19. Pierwszą osobą poddaną szczepieniu był jeden z pracowników tego szpitala.

91-letnia Gun-Britt Johansson mieszkająca w domu opieki Bokens Vardboende w Mjoelby w południowej Szwecji została jako pierwsza w tym kraju zaszczepiona przeciwko Covid-19. 

We Francji pierwszą dawkę szczepionki otrzymała 78-letnia kobieta mieszkająca w domu opieki w Sevran, w departamencie Sekwana-Saint-Denis.

Jako pierwsi na Cyprze zostali zaszczepieni pensjonariusze i personel domów opieki w Nikozji i Limassol oraz lekarze i pielęgniarki w szpitalu w Paralimni.

Szczepionki amerykańsko-niemieckiej firmy są pierwszymi, które zostały dopuszczone na unijny rynek.  - Szczepienia pozwolą nam na stopniowy powrót do normalnego życia. Gdy tylko odpowiednia liczba osób otrzyma szczepionki, będziemy znowu mogli podróżować, spotykać się z rodzinami i przyjaciółmi i normalnie spędzać wakacje za którymi tak bardzo tęsknimy - powiedziała w sobotę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Firma Pfizer i BionTech ma dostarczyć do Europy do 300 milionów dawek szczepionek. W sumie Komisja negocjowała w imieniu unijnych krajów dostawy szczepionek z sześcioma koncernami farmaceutycznymi i zakontraktowała prawie 2 miliardy dawek. Kolejną firmą, która czeka na autoryzację swoich preparatów, jest Moderna. Decyzja Europejskiej Agencji Leków jest spodziewana na początku stycznia.

Źródło: rp.pl, Polskie Radio, Reuters, AFP, AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA