fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Badanie: Jak sadzać widzów w teatrze w czasie pandemii?

shutterstock
Z badań monachijskich naukowców wynika, że teatralna widownia jest miejscem bezpiecznym w czasie pandemii.

Monachijska Staatsoper opublikowała dane z badań przeprowadzonych przez dwa instytuty naukowe – medyczny i politechniczny – w trakcie spektakli we wrześniu i na początku października. Sprawdzano zasady chroniące przed zarażeniem.

Staatsoper wznowiła działalność po wakacjach, stopniowo zwiększając liczbę widzów, w trakcie badań ich maksymalna dopuszczalna liczba wynosiła 500 osób. Przeanalizowano dwa warianty rozsadzenia publiczności: tzw. salzburski, czyli tak jak na szachownicy, oraz ten stosowany przez teatry niemieckie, w których co drugi rząd musi pozostać pusty. W obu wariantach analizowano cyrkulację powietrza oraz ruch obecnych w nim bakterii.

Oba warianty okazały się jednakowo bezpieczne, podobnie zresztą jak wprowadzenie przerwy w spektaklu i uruchomienie teatralnych bufetów.

Najciekawszy jest zaś inny wniosek ekspertów. Uważają oni, że zwiększenie liczby widzów nie oznacza większego ryzyka zarażenia się koronawirusem. Istotne są zaś gwarantujące bezpieczeństwo parametry wymiany powietrza w sali: 36 m sześc. na godzinę na jedną osobę przy maksymalnej liczbie 2100 widzów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA