fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Barcelona: Ślady koronawirusa w próbce ścieków z marca 2019 roku

AFP
Hiszpańscy wirusolodzy znaleźli ślad koronawirusa w próbce ścieków z Barcelony zebranej w marcu 2019 roku, dziewięć miesięcy przed wykryciem choroby COVID-19 w Chinach - poinformował Uniwersytet w Barcelonie.

Odkrycie obecności genomu wirusa na tak wczesnym etapie w Hiszpanii, jeśli zostanie potwierdzone, oznaczałoby, że choroba mogła pojawić się o wiele wcześniej, niż do tej pory sądziło środowisko naukowe.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Barcelonie od połowy kwietnia tego roku testował ścieki w celu zidentyfikowania potencjalnych nowych ognisk choroby, postanowił przeprowadzić testy również na starszych próbkach.

Po raz pierwszy wykryli oni obecność wirusa w Barcelonie 15 stycznia 2020 r., 41 dni przed oficjalnym zgłoszeniem tam pierwszego przypadku.

Następnie przeprowadzili testy na próbkach pobranych między styczniem 2018 a grudniem 2019 roku. Stwierdzili obecność genomu wirusa w jednej z nich, pobranej 12 marca 2019 roku.

- Poziom SARS-CoV-2 był niski, ale dodatni - powiedział kierownik badań Albert Bosch.

Naukowcy podkreślają, że uzyskany wynik może być fałszywy z powodu podobieństwa wirusa do innych infekcji układu oddechowego.

Hiszpania odnotowała do tej pory ponad 28 tysięcy zgonów i prawie 250 tysięcy zakażeń.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA