fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

W Polsce już co czwarty pochówek z urną

Adobe Stock
Polacy oszczędzają na pogrzebach, a najtańszym rozwiązaniem jest spopielanie zwłok. W Polsce działają już 53 krematoria, a będzie ich jeszcze więcej.

Po obniżeniu zasiłku pogrzebowego w 2011 r. pogrzeby stały się skromniejsze. Polacy kupują tańszą trumnę, mniej kwiatów, zamawiają skromniejszą oprawę uroczystości pogrzebowych. Jedną z konsekwencji oszczędności na pogrzebach jest wzrost zainteresowania usługą kremacji.

– Wynika to z faktu, że pochówek z urną jest tańszy niż z trumną – tłumaczy Rafał Cichewicz, dyrektor łódzkiego krematorium Klepsydra. – W samej Łodzi pogrzeby z kremacją to już połowa wszystkich, jednak w skali całego kraju – nie więcej niż 25 proc.

Krematoriów w Polsce jest coraz więcej. Pierwsze powstało w 1993 r., w 2012 r. było ich jedynie 16, obecnie są 53, a na tym nie koniec. Kilka jest w budowie, a kolejne są na etapie projektowania. Nikt jednak nie wie, ile dokładnie, ponieważ inwestorzy często próbują wyciszać informacje o swoich zamiarach. Spopielanie zwłok, mimo że staje się coraz popularniejsze, ciągle jest tematem tabu i budowa takich obiektów czasem powoduje op...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA