fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ukraińscy bogacze mają się świetnie. Troszkę zbiednieli

Bloomberg
W jednym z najbiedniejszych państw Europy, żyje sześciu miliarderów, a stu najbogatszych ma łącznie 34,8 mld dol. majątku. Przez rok trochę zbiednieli.

Magazyn HB wspólnie z firmą inwestycyjną Dragon Capital opublikował co roczny ranking 100 najbogatszych obywateli Ukrainy. Ich łączny majątek zmniejszył się w ciągu roku o 2,7 mld dol. i wynosi 34,8 mld dol. Z tego 30,6 mld dol. przypada na pierwszych 50 najbogatszych.

Na czele bez zmian. Lideruje Rinat Achmetow (m.in energetyczny holding DTEK). Majątek Achmetowa zmniejszył się o 21 proc. (9,63 mld dol.), ale i tak jest 189 razy większy aniżeli ostatniego w zestawieniu Aleksandra Tabałowa. Drugi jest Wiktor Pińczuk (Interpipe Group) miłośnik sztuki, mecenas i filantrop (2,3 mld dol., -14 proc.), a trzeci Wadim Nowinski (1,78 mld dol., - 22 proc.)) partner w interesach Achmetowa.

Ukraińscy miliarderzy to także skonfliktowany z władzami Ukrainy Ihor Kołomojski (1,48 mld dol., -8 proc.) i Hennadij Boholubow (1,38 mld dol., -16 proc.) - partner biznesowy Komołojskiego. Miliarderem jest też były prezydent Petro Poroszenko (1,25 mld dol.), którego majątek nie tylko nie ucierpiał za prezydenckiej porażce, ale powiększył się o 12 proc.

Najbardziej zyskał na wartości Dmytro Firtasz wieloletni partner Gazpromu w interesach gazowych na Ukrainie. Jego stan posiadania zwiększył się o 62 proc. do 792 mln dol.

„Kiedy wszystkie te zagrabione pieniądze zwrócą narodowi choćby w formie europejskich dróg, służby zdrowia na europejskim poziomie, emerytur i wsparcia dla rodzin tych, którzy zginęli za ten bajzel, to wtedy uwierzę w Ukrainę i potrzebę Majdanu" - skomentował internauta Baban.

A Panas dodał: „To jest oficjalna lista (bogaczy-red), a jest jeszcze nieoficjalna, na której są nazwiska znanych wszystkim i nikomu nie znanych ludzi. I jest ich nie mało"

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA