fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Czy palacze dowiedzą się o mniej szkodliwych wyrobach

Adobe Stock
Palenie może mniej szkodzić – twierdzi branża. I chce o tym informować.

Im bliżej końca rządowych prac nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, tym silniejsze naciski na ministra zdrowia, by zgodził się dopisać do projektu przepisy, które umożliwią informowanie palaczy o mniej szkodliwych wyrobach alternatywnych dla tradycyjnych papierosów.

Apele do ministra

Apelują o to przede wszystkim plantatorzy tytoniu. Poprosili ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, by wsparł ich postulat. W piśmie do ministra przypominają, że przemysł tytoniowy stanowi ogromne wsparcie dla budżetu państwa. Że wartość eksportu tytoniu i wyrobów tytoniowych z naszego kraju sięgnęła w zeszłym roku 12 mld zł. A podatki VAT i akcyza od wyrobów tytoniowych dały budżetowi niemal 23 mld zł.

Plantatorzy żalą się jednak, że zapotrzebowanie krajowe na polski surowiec tytoniowy maleje z każdym rokiem, a jego produkcja staje się coraz mniej opłacalna. Wiążą ogromne nadzieje z innowacyjnymi wyrobami tytoniowymi o obniżonej szkodliwości dla zdrowia konsumentów. Chodzi przede wszystkim o e-papierosy i wyroby tytoniowe, w których tytoń nie jest spalany, lecz podgrzewany. Zarówno plantatorzy, jak i koncerny tytoniowe wskazują, że prowadzone badania tych wyrobów pokazują, iż są one znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia palaczy i osób przebywających w ich otoczeniu. „Liczymy, że ten segment rozwinie się w Polsce, a produkty te szybko wyprą z rynku tradycyjne papierosy, co będzie korzystne dla plantatorów tytoniu oraz zdrowia publicznego– napisał do ministra rolnictwa Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu. – Bardzo ważne jest więc, aby nowatorskie wyroby tytoniowe nie były sekowane, a także, aby każdy palacz tradycyjnych wyrobów tytoniowych w Polsce mógł dowiedzieć się o dostępnych produktach alternatywnych, o obniżonej szkodliwości, zawierających tytoń" – tłumaczy.

Zapytaliśmy Ministerstwo Rolnictwa, czy zamierza poprzeć postulaty plantatorów.

– Projekt tej ustawy powinien zostać uzupełniony o przepisy dotyczące możliwości informowania konsumentów w punktach sprzedaży detalicznej o podstawowych cechach nowatorskich wyrobów tytoniowych – odpowiedział resort. – Przepisy te nie mogą jednak zachęcać do zakupu lub używania takich produktów, promować ich czy sugerować, że dany wyrób tytoniowy jest mniej szkodliwy niż inne. Użytkownicy wyrobów tytoniowych powinni mieć możliwość dostępu do informacji o nowych markach wyrobów oraz ich podstawowych cechach – dodał.

Może premier pomoże

Tymczasem listy do premiera, minister rodziny i pracy oraz do ministra zdrowia napisał związek zawodowy Solidarność, Sekcja Krajowa Pracowników Przemysłu Tytoniowego. „Apelujemy o umożliwienie rzetelnego i odpowiedzialnego informowania konsumentów o obniżonej szkodliwości e-papierosów i nowatorskich wyrobów tytoniowych – pisze Jacek Łabędzki, przewodniczący sekcji. – Informacja ta nie powinna mieć wymiaru reklamy, ale być sposobem na przekazanie palaczom rzetelnych i naukowo udowodnionych faktów dotyczących nowatorskich wyrobów tytoniowych i elektronicznych papierosów" – tłumaczy. W czwartek projektem nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA