fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przestępcy odwracają się od kości słoniowej. Wolą łuskowce

Bloomberg
Wdrożone w Chinach zakazy dotyczące kości słoniowej wydają się działać. Niestety, tracą na tym małe ssaki cenione w tradycyjnej chińskiej medycynie.

Zakazy sprzedaży kości słoniowej, szczególnie ten wdrożony w Chinach w 2017 wydają się działać. Przemyt kości słoniowej wydaje się znacząco maleć, twierdzi Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (United Nations Office on Drugs and Crime – UNODC). Ale z danych UNDOC wynika, że przestępcy znaleźli coś w zastępstwie.

Czytaj także: Chiny: Przechwycono rekordowy przemyt kości słoniowej

- World Wildlife Crime Report 2020 będzie miał trochę dobrych i trochę złych wieści – powiedziała Reutersowi szefowa działu badań UNODC Angela Me.

Z danych UNODC wynika, że widać znaczący spadek na rynku kości słoniowej i rogów nosorożca. Jednak w zamian przestępcy zainteresowali się przemytem łuskowców (cenionych w chińskiej medycynie tradycyjnej) czy europejskich węgorzy. Wzrosło też zainteresowanie tygrysami oraz palisandrem.

Kłusownicy coraz częściej przemycają cenne łuskowce
Adobe Stock

Liczba konfiskat łusek łuskowców (głównie z Afryki) wzrosła w latach 2014-2018 dziesięciokrotnie. Skonfiskowano w tym czasie 185 ton łusek, dla których zabito około 370 tys. zwierząt. Z Afryki przemycane są głównie łuski, które po sproszkowaniu używane są jako składniki w tradycyjnych chińskich preparatach na poprawę krążenia czy laktacji. W Chinach łuskowce zabijane są także dla mięsa. Zdaniem UNODC łuskowce są teraz ssakami, które „cieszą się" największym zainteresowaniem przestępców.

Choć obrót kością słoniową znacząco spadł, a działania prewencyjne i zakazy przyczyniły się do znaczącego obniżenia jej ceny, to roczny dochód z handlu kością słoniową w latach 2016-2018 UNODC szacuje na 400 mln dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA