fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Karne cła Trumpa niszczą amerykańską firmę. Na granicy bankructwa

Bloomberg
Karne cła na stal mogą zmusić największego amerykańskiego producenta gwoździ do przeniesienia produkcji do meksyku.

Fabryka Mid-Continent Nail w Poplar Bluff w stanie Missouri musiała zwolnić 60 z 500 zatrudnionych. Powodem jest wzrost kosztu stali po wprowadzeniu przez administrację Donalda Trumpa ceł na importowany meta - informuje CNN.

Spółka wystąpiła do Departamentu Handlu wniosek o wykluczenie z obowiązku płacenia cła za importowaną stal. Jeśli nie dostanie takiego pozwolenia, to możliwe jest jej całkowite zamknięcie lub przeniesienie działalności do Meksyku, a następnie eksportowanie gotowych wyrobów do USA, na które już nie ma karnych ceł.

- Jesteśmy na krawędzi istnienia – powiedział rzecznik firmy James Glassman. Mid-Continent Nail istnieje od 1987 roku.

Glassman powiedział CNN, że zamówienia spadły o 50 procent, po tym jak firma została zmuszona do podniesienia cen na gwoździe.

Rzecznik firmy twierdzi, że przeniesienie do Meksyku to ostateczność, ponieważ firma chce zachować miejsca pracy w Poplar Bluff, ale być może nie będzie miała innego wyjścia.

W tym regionie stanu Missouri, gdzie znajduje się fabryka Mid-Continent Nail, większość wyborców głosowała na Donalda Trumpa. Teraz są poważnie zaniepokojenie o swoje miejsca pracy. Tym bardziej - jak podkreśla Glassman - w okolicy nie ma innego dużego pracodawcy, który jest w stanie stworzyć nowe miejsca pracy.

James Glassman nazwał politykę ekonomiczna Donalda Trumpa "nieprzemyślaną". Podkreślił, że firma podwoiła produkcję oraz zatrudnienie od 2013 roku, mimo rosnącej konkurencji ze strony Chin.

CNN Money informuje, że już 21 tys. amerykańskich firm wystąpiło z wnioskami o wyłączenie je z obowiązku płacenia ceł. Najszybszy był właśnie Mid-Continent Nail, który już dwa dni po ogłoszeniu karnych ceł wystąpił z wnioskiem do Departamentu Handlu.

Amerykanistka Izba Handlowa ocenia, że polityka ekonomiczna administracji Trumpa może spowodować likwidacje 2,6 mln miejsc pracy w USA. Samo wprowadzenie karnych ceł może doprowadzić do likwidacji 700 tys. miejsc pracy w ciągu najbliższych 12 miesięcy - wyliczył Moody's Analytics.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA