fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

USA: kolejne firmy z Chin na czarnej liście

Joe Biden
AFP
Administracja Joe Bidena nie porzuca drogi jaką obrał Donald Trump i dodaje kolejne chińskie podmioty na tzw. czarną listę, za ich powiązania z armią Państwa Środka.

Tym razem Amerykanie wzięli na celownik firmy i organizacje, które zajmują się tworzeniem i rozwojem superkomputerów. W efekcie, firmy z USA nie mogą prowadzić z nimi handlu, ani jakiejkolwiek współpracy.

Departament włączył na swoją czarną listę Tianjin Phytium Information Technology, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center, Sunway Microelectronics, National Supercomputing Center Jinan, National Supercomputing Center Shenzhen, National Supercomputing Center Wuxi oraz National Supercomputing Center Zhengzhou.

W oświadczeniu stwierdzono, że wszystkie siedem podmiotów działa w sektorze superkomputerów i pomogło chińskiemu rządowi w modernizacji armii lub pracowało nad programami broni masowego rażenia.

„Możliwości obliczeń superkomputerowych są kluczowe dla rozwoju wielu - być może prawie wszystkich - nowoczesnych broni i systemów bezpieczeństwa narodowego, takich jak broń jądrowa i broń hipersoniczna" - argumentuje Gina Raimondo, sekretarz handlu USA.

„Departament Handlu w pełni wykorzysta swoje uprawnienia, aby uniemożliwić Chinom wykorzystywanie amerykańskich technologii do wspierania wysiłków modernizacyjnych wojska" – dodała Raimondo.

Przypomnijmy, że pod rządami byłego prezydenta Donalda Trumpa, Stany Zjednoczone dodały do swojej gospodarczej czarnej listy mnóstwo chińskich firm, w tym największego w kraju producenta smartfonów Huawei, czołowego producenta chipów SMIC i największego producenta dronów SZ DJI Technology. Jak dotąd Joe Biden wydaje się być gotowy do utrzymania konfrontacyjnej postawy rządu USA wobec Chin.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA