fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosjanie nie wylądują na Księżycu. Znów

Księżyc
Adobe Stock
Zaledwie się rozpoczął, a już został wstrzymany. Rosyjski program lotu na Księżyc ma kłopoty.

Rosja wstrzymuje program budowy superciężkiej rakiety Jenisej, która miała zostać użyta do lotu na Księżyc. Poinformował o tym Dmitrij Baranow, szef Centrum Rakietowo-Kosmicznego, „Progress" informuje Interfax.

Rakieta miała być gotowa do 2030 roku, kiedy to miała umieścić statek kosmiczny o masie 20 ton na orbicie okołoksiężycowej.

Decyzja o wstrzymaniu programu została podjęta na podstawie raportu Dmitrija Rogozina, szefa Roskosmosu i Iwana Moskatiniewa, zastępcy generalnego projektanta. Tworzenie pierwszych modułów w ramach rosyjskiego programu księżycowego rozpoczęło się wiosną 2020 roku. W tym samym czasie Rogozin zamieścił na portalu społecznościowym zdjęcia projektów przyszłej rakiety. Testy w locie miały rozpocząć się w 2028 roku.

Teraz sytuacja z rakietą jest „dość trudna" - przyznał w środę Baranow. Według niego możliwe jest poprawienie konstrukcji rakiety, ale ta kwestia nie została jeszcze w pełni rozwiązana, dlatego więc program został wstrzymany.

„Jesteśmy gotowi do dalszej pracy po podjęciu odpowiedniej decyzji. Myślę, że to kwestia kilku miesięcy, powiedziałbym, do połowy tego roku - powiedział Baranow.

Wady konstrukcyjne i konieczność ich poprawienia oznaczają wzrost kosztów programu księżycowego. O ile - nie wiadomo. Ostatni raz człowiek lądował na Księżycu w 1976 r (Amerykanie, misja Apollo). Ostatni lot bezzałogowy odbył się w 1976 r (ZSRR, łazik Łuna).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA