fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Giełdowe spółki szukają inwestorów

Bloomberg
Ponad 200 przejęć zrealizowano w Polsce w zeszłym roku, z czego spora część przypadła na spółki notowane na giełdzie. W 2019 r. będzie podobnie.

W ponad 20 firmach notowanych na parkiecie trwa już przegląd opcji strategicznych, a atrakcyjne wyceny i możliwość pozyskania taniego finansowania powodują, że zainteresowanych przejęciami nie brakuje. Wśród spółek, które mogą zmienić właściciela, znajdziemy reprezentantów niemal wszystkich branż. W ostatnich tygodniach ogłoszono już wezwania do sprzedaży akcji m.in. Orbisu, PCM, Awbudu, ABC Daty czy Gino Rossi. Z kolei przeglądy strategiczne trwają w takich spółkach jak Lentex, Sanok czy Mercor.

Na rynku mówi się, że zainteresowana tym ostatnim aktywem może być Grupa Kęty. Obie strony tego nie komentują, natomiast eksperci oceniają, że Mercor pasowałby do strategii i biznesu Kęt. W ostatnim czasie wyraźnie podkreślają one swoją ofertę i kompetencje w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych w segmencie systemów aluminiowych.

– Rozwiązania oferowane przez Mercor mogłyby potencjalnie stanowić rozszerzenie oferty Kęt – uważa Krzysztof Pado, dyrektor działu analiz DM BDM. Wtóruje mu Dominik Niszcz, analityk Raiffeisen Brokers. – Mercor to solidna i przewidywalna spółka, która dobrze pasowałaby do struktury Grupy Kęty – mówi.

Nasi rozmówcy podkreślają też jednak, że rynek M&A jest dziś mocno rozgrzany i w poszczególnych branżach praktycznie każdy rozmawia z każdym, a od rozmów do sfinalizowania transakcji daleka droga. Część spółek giełdowych zakończyła w 2018 r. przegląd opcji, nie podejmując żadnych decyzji. Tak zrobiły m.in. ERG, Kruk czy Newag. Przy czym ten ostatni zostawił sobie otwartą furtkę, zaznaczając, że nie wyklucza ponownego rozważania opcji w przyszłości.

Sytuacja rynku fuzji jest skorelowana z tempem wzrostu gospodarki. Utrzymująca się wysoka dynamika PKB powinna zatem wspierać rynek M&A, ale eksperci w nieoficjalnych rozmowach nie kryją obaw. Zwracają uwagę na narastającą niepewność w Polsce i za granicą, na kłopoty rynku kapitałowego (afera GetBacku, skandal w KNF), symptomy spowolnienia i bariery prawno-polityczne, które odstraszają inwestorów. Wiele wskazuje, że w 2019 r. karuzela z przejęciami będzie się kręcić, ale raczej nie przyspieszy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA