fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

KE kieruje do TSUE sprawę przeciwko Polsce

Bloomberg
Chodzi o umożliwienie przez polski rząd przedsiębiorstwom energochłonnym korzystania ze zwolnienia z podatku akcyzowego od węgla i gazu. KE skierowała tę sprawę do TSUE. Wymuszona przez Brukselę zmiana zasad może uderzyć w gigantów takich jak Orlen czy Grupa Azoty - informuje onet.pl

Zgodnie z polskim prawem niektóre surowce energetyczne, takie jak węgiel i gaz, które są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa energochłonne i objęte unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), są zwolnione z podatku akcyzowego.

- Przepisy UE mówią, że takie zwolnienia można oferować tylko przedsiębiorstwom energochłonnym, które wprowadziły ulepszenia w zakresie ochrony środowiska lub efektywności energetycznej, wykraczające poza to, co jest wymagane przez wiążące instrumenty UE, takie jak EU ETS - zaznaczyła Mock.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł w KE wynika, że polskie firmy energochłonne chciały zablokowania tego ruchu ustępującej Komisji, ale im się to nie udało. Najbardziej dotknięte zmianami, które chce wymusić KE, będą przemysł metalurgiczny i chemiczny oraz różne przedsiębiorstwa energochłonne, np. elektrociepłownie - informuje onet.pl.

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA