Polska odsprzedała blisko 15 mln szczepionek przeciwko Covid-19 innym państwom. Przekazaliśmy też nieodpłatnie 11 mln szczepionek do takich państw jak Armenia, Bangladesz, Bośnia i Hercegowina czy Ukraina. Zutylizowano 788 tys. dawek.

– Ponad 25 mln szczepionek jest w Agencji Rezerw Strategicznych. Większość to szczepionki firmy Pfizer. Do Polski dostarczono już ponad dwa mln szczepionek typu Omicron BA. Nowy typ został dostarczony do ponad sześciu tys. punktów szczepień. Łącznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni przekazano im ponad 800 tys. szczepionek typu Omicron BA – relacjonował na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska.

Obecnie w Polsce dostępne są dwie szczepionki uaktualnione przeciwko wariantowi Covid-19 o nazwie omikron. To preparaty Comirnaty Bivalent Original/Omicron BA.1 firmy Pfizer/BioNTech oraz Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 firmy Moderna.

Czytaj więcej

Szczepienia przypominające przeciwko COVID-19 dla dzieci - ogłoszono datę

60 proc. Polaków przyjęło szczepienie przeciw Covid-19.

– Tygodniowo w Polsce wykonuje się około czterech tys. szczepień. Dynamika szczepień przyspiesza. Wynika to zapewne z tego, że pojawiły się nowe szczepionki, zmodyfikowane w wariancie omikron – mówił Waldemar Kraska. Zapowiedział też, że od 3 października rozpoczną się szczepienia przypominające przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5–11 lat.

Z początkiem października rusza też kampania informacyjna „Chcę zrozumieć”. Ma ona przekonać do szczepień tych, którzy mają wątpliwości. Jak wynika z badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Warszawskiego i agencji badawczej ARC Opinia i Rynek, co trzecia osoba, która jeszcze w 2020 r. deklarowała, że nie przyjmie szczepionki, zrobiła to w 2021 r.

Rząd przedłuży też do 31 października aktualne ograniczenia epidemiczne, m.in. obowiązkowe maseczki w szpitalach i aptekach. W wykazie prac rządu zamieszczono informację o projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Rząd uzasadnia wydłużenie obostrzeń liczbą nowych zakażeń SARS-CoV-2 i świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w warunkach szpitalnych, udzielanych osobom zakażonym tym wirusem oraz sytuacją w innych państwach.