Tag:

Spółki

Powiązane

spółka cywilna

Ostatnie dni na zeznanie CIT-8 i zapłatę podatku za 2023 r.

Spółki z o.o., akcyjne czy komandytowe muszą najpóźniej 2 kwietnia złożyć deklarację CIT-8 i zapłacić podatek za 2023 r.

Sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji

Pomimo zaistnienia przesłanek do rozwiązania spółki i otwarcia likwidacji, to kierownictwo w dalszym ciągu zobowiązane jest do spełniania szeregu obowiązków rachunkowych oraz księgowych, a w tym między innymi do sporządzenia, zatwierdzenia i złożenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z działalności spółki po każdym zakończonym roku obrotowym.

Nowy tryb łączenia spółek budzi kontrowersje podatkowe

Celem wprowadzenia nowego trybu łączenia spółek było uproszczenie procesów łączeniowych w ramach tej samej grupy kapitałowej. Jego wprowadzenie nie zostało jednak prawidłowo skorelowane ze zmianami w prawie podatkowym.

Estoński CIT: problematyczne rozliczenia pomiędzy spółką a jej wspólnikami

Wynagrodzenia wypłacane wspólnikom, inne niż dywidenda, np. za świadczone usługi, wykonywaną pracę, zrealizowane zlecenie lub pełnienie funkcji w ramach powołania jest obarczone ryzykiem podatkowym, które dotyczy wyłącznie spółki korzystającej z estońskiego CIT.

Nowe mechanizmy ochronne wierzycieli w ramach nowelizacji KSH

Dnia 15 września 2023 r. weszła w życie istotna Kodeksu Spółek Handlowych (dalej „KSH”), wprowadzająca nowe regulacje związane z krajowymi oraz transgranicznymi procesami reorganizacyjnymi spółek, jak również nowe mechanizmy ochronne wierzycieli.

Połączenia w rachunkowości – metoda nabycia oraz ustalenie wartości firmy

Celem łączenia spółek jest zwiększenie efektywności łączących się podmiotów. To zdarzenie gospodarcze musi mieć odzwierciedlenie również w księgach rachunkowych. Jaką metodę mogą zastosować spółki i kiedy to zdarzenie ująć w księgach?

Opodatkowanie spółek jawnych CIT a obowiązek informacji o wspólnikach tych spółek

Przepisy o CIT wprowadzają obowiązek poinformowania organów podatkowych o wspólnikach spółki jawnej, w celu zachowania przez nią statusu transparentnej jednostki dla celów tego podatku. Z ustawy nie wynika jednak, by obowiązek ten miał charakter coroczny.

Przekształcenie przedsiębiorcy posiadającego nieruchomość rolną w spółkę kapitałową

Jeśli elementem przedsiębiorstwa jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) jest nieruchomość rolna, należy w procesie przekształcenia uwzględnić przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ich naruszenie może prowadzić do nieważności nabycia nieruchomości.

Korzyści z połączeń i podziałów spółek

Sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w biznesie mogą być połączenia i podziały spółek. Takie reorganizacje – w wielu przypadkach – umożliwiają także rozwój przedsiębiorstwa.

Czy zarządca sanacyjny może stracić zapłatę? Będzie orzeczenie Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy wypowie się w sprawie odmowy wypłaty lub obniżenia wynagrodzenia zarządcy sanacyjnemu z powodu jego niedociągnięć podczas przeprowadzania restrukturyzacji spółki.