Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie zakwestionowało zapis uchwały Rady Gminy w Białej Podlaskiej w sprawie określenia wzorów deklaracji i informacji podatkowych dotyczących podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. Zapis ten nakładał na podatnika obowiązek podania symbolu PKD określającego rodzaj prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności.
RIO wytknęła, że dane te nie są niezbędne do wymiaru i poboru tych podatków. Wymaganie ich wykracza poza delegację wynikającą z art. 6 ust. 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, art. 6a ust. 11 ustawy o podatku rolnym oraz art. 6 ust. 9 ustawy o podatku leśnym.
RIO zakwestionowała także zapis wzoru deklaracji na podatek leśny zobowiązujący składającego deklarację do złożenia oświadczenia, że znane są mu przepisy kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Wymaganie takiego oświadczenia wykracza poza delegację z art. 6 ust. 9 ustawy o podatku leśnym. Zgodnie z jego treścią w formularzu powinny znaleźć się dane o podmiocie i przedmiocie opodatkowania niezbędne do wymiaru i poboru podatku leśnego.
Nadto odpowiedzialność karnoskarbowa może wystąpić niezależnie od złożenia takiego oświadczenia przez podatnika, ale wyłącznie po wystąpieniu przesłanek wynikających z kodeksu karnego skarbowego. Podanie danych niezgodnych z prawdą nie jest równoznaczne z wystąpieniem tej odpowiedzialności.
sygnatura akt: 12/2016