Reklama

Plunęli Hitlerowi Pogardą w twarz

Berlin 1943 roku: za wątpliwości co do zwycięskiego zakończenia wojny można trafić na gilotynę. Tygodniowo wykonuje się w stolicy Niemiec szesnaście takich egzekucji, a w Wiedniu nawet dwadzieścia.

Publikacja: 09.02.2024 17:00

Rodzeństwo Schollów zostało zgilotynowane w lutym 1943 roku, cztery dni po aresztowaniu, za wzywanie

Rodzeństwo Schollów zostało zgilotynowane w lutym 1943 roku, cztery dni po aresztowaniu, za wzywanie do biernego oporu przeciwko faszystowskiemu reżimowi. Na zdjęciu: kadr z nominowanego do Oscara filmu „Sophie Scholl – ostatnie dni”, 2005 r., reż. Marc Rothemund, w roli Sophie Scholl Julia Jentsch. „Ich postawa przed sądem – zwłaszcza dziewczyny – była wspaniała: plunęli pogardą w twarz sądowi, partii oraz opanowanemu manią wielkości pyszałkowi Hitlerowi” – relacjonuje w swoim pamiętniku Friedrich Reck-Malleczewen

Foto: Be&W

Marzec 1943

Że ranny zwierz po hiobowych wieściach płynących spod Stalingradu raz jeszcze będzie gryzł wokół siebie i nasili terror wobec nas, było do przewidzenia.

Pozostało jeszcze 99% artykułu

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
podcast
„Posłuchaj Plus Minus” – Żyjemy w terrorze wolności
Materiał Promocyjny
UltraGrip Performance 3 wyznacza nowy standard w swojej klasie
Plus Minus
„K-popowe łowczynie demonów”: Dobro i zło, jakich nie znaliśmy
Plus Minus
„Samotność Janosika. Biografia Marka Perepeczki”: Mężczyzna na dwa tapczany
Plus Minus
„Cronos: Nowy Świt”: Horror w Hucie im. Lenina
Materiał Promocyjny
Raport o polskim rynku dostaw poza domem
Plus Minus
„Peacemaker”: Żarty się skończyły
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Reklama
Reklama