Tomasz P. Terlikowski: Kościół musi uznać istnienie osób transpłciowych

Jeśli rzeczywistość jest sprzeczna z myśleniem, tym gorzej dla rzeczywistości – tak miał powiedzieć Hegel (choć wszystko wskazuje na to, że wcale tak nie powiedział). To zdanie doskonale pasuje do stanowiska kard. Gerharda Müllera dotyczącego transpłciowości.

Publikacja: 17.11.2023 17:00

Tomasz Terlikowski

Tomasz Terlikowski

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Ostrożne i zniuansowane stanowisko Dykasterii Nauki Wiary, które dopuszcza osoby transpłciowe, po terapii hormonalnej czy operacji chirurgicznej (czyli po tranzycji) do sakramentu chrztu, wywołało skandal. Bardziej tradycyjnie nastawieni katoliccy teologowie i hierarchowie uznali to za kolejny dowód odstępstwa od doktryny. Jednak, co świetnie pokazuje stanowisko w tej sprawie byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerharda Müllera, istotą sporu w tej kwestii wcale nie jest doktryna ani antropologia, ale podejście do rzeczywistości. A konkretniej akceptacja rzeczywistości lub jej brak.

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Jan A.P. Kaczmarek: Dobry film może zmienić życie twórcy
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem