Architekt Mirosław Nizio: Muzeum Hołodomoru, czyli zuniwersalizować historię ludobójstwa

Nie można hierarchizować, co jest bardziej potrzebne – Muzeum Współczesne we Wrocławiu czy muzeum ks. Popiełuszki w podlaskich Okopach. To różne inwestycje, inaczej finansowane, o nieporównywalnych budżetach. O tym, że pierwsze nie powstało, a drugie jest w budowie, decyduje m.in. to, że za projektem stali ludzie zdeterminowani, dla których to ważna misja - mówi Mirosław Nizio, twórca architektury pamięci i licznych projektów muzealnych.

Publikacja: 14.07.2023 17:00

Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) w swoim obecnym kształcie został

Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie (woj. świętokrzyskie) w swoim obecnym kształcie zostało ukończone w 2021 r. Składają się na nie abstrakcyjne formy architektoniczne, które swą ascetyczną formą mają nawiązywać do tradycyjnej architektury polskiej wsi

Foto: Grzegorz Ksel/REPORTER

Plus Minus: Niedawno kontrowersje wywołał projekt budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wielu mówiło, że ta budowla o kształcie białego, betonowego sześcianu jest toporna i brzydka. Panu się podoba?

Tak. Wydaje się, że obiekt jest uniwersalny, spójny z otoczeniem i nie próbuje ścigać się z Pałacem Kultury. I nawet tak inwazyjny materiał jak biały beton użyty jest subtelnie, warsztatowo perfekcyjnie i wydobędzie jakość obiektu.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Plus Minus
Wolność motyla