Joanna Łapińska. Streaming ma wartość nawet dla festiwali

Jak pokazały badania przeprowadzone kilka lat temu, festiwal w Gdyni znacząco wpływa na wyniki polskich filmów w kinach. Równie silne oddziaływanie na widzów mają tylko kampanie oscarowe - mówi Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Festiwalu w Gdyni.

Publikacja: 23.06.2023 17:00

Laureaci ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W środku Agnieszka Smoczyńsk

Laureaci ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W środku Agnieszka Smoczyńska, zdobywczyni głównej nagrody – Złotych Lwów – za film „Silent Twins”, oraz Filip Bajon uhonorowany Platynowymi Lwami za całokształt twórczości

Foto: Wojciech Stróżyk/REPORTER

Plus Minus: Została pani pierwszą dyrektorką artystyczną w 50-letniej historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Kobieta na takim stanowisku to również rzadkość na świecie. Berlin, Wenecja, Cannes, Karlowe Wary, San Sebastian, Toronto i setki innych mniejszych filmowych imprez są tworzone przez mężczyzn. I to mimo nieustannego przypominania o parytetach. Ale pierwsze jaskółki już się pojawiają, choćby w amerykańskim Sundance. Coś się powoli zmienia?

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
J.D. Vance. Nawrócony na Trumpa
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety