Reklama

Biblia: wykład polityki historycznej

Nie było wyjścia z Egiptu, błąkania się po pustyni, podboju militarnego Kanaanu ani trąb jerychońskich. Potężne państwo zbudowane przez Dawida i Salomona w Jerozolimie to legenda.

Publikacja: 09.01.2015 01:00

Biblia: wykład polityki historycznej

Foto: Corbis

Badania archeologiczne – przynajmniej te prowadzone od 15 lat – przeczą wielu faktom, które opisane zostały w Biblii, a które wcześniej próbowali, i nadal próbują, potwierdzić tzw. archeolodzy biblijni.

W jerozolimskiej twierdzy Heroda udostępnione zostało miejsce, gdzie Jezus mógł zostać skazany na śmierć. Według tradycji, z którą zgadzają się badacze, skazanie Jezusa i wyprowadzenie na śmierć odbyło się właśnie w pałacu Heroda.

Pozostałości budowli odkryte zostały przypadkiem pod budynkiem, gdzie jeszcze w czasach tureckich było więzienie. Budynek stanowił część kompleksu Muzeum Wieży Dawida. Prace w tym miejscu były prowadzone w latach 1999–2000, ale udostępnienie zwiedzającym nastąpiło dopiero teraz, dotychczas muzeum nie miało na to funduszy.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

4 zł tygodniowo przez rok !

Promocja dotyczy rocznej subskrypcji pakietu RP.PL z The New York Times.

Autentyczne dziennikarstwo na cały rok.

Kliknij i poznaj szczegóły oferty

Reklama
Plus Minus
„Limpopo”: Krokodyla nakarm mi luby
Plus Minus
„Islander: Wygnanie”: Europa po złej stronie
Plus Minus
„Slow Work. Jak pracować mniej i mądrzej”: W rytmie slow
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Dr hab. Dagmara Woźniakowska: Lubię wyraźne zakończenia
Plus Minus
„The Ballad of Wallis Island”: Wyspa smutków i radości
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama