W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w Kijowie szkoły zostaną zamknięte na dwa tygodnie. Na innych terenach zaliczanych do tzw. czerwonych stref szkoły mogą działać tylko jeżeli wszyscy nauczyciele są zaszczepieni.

Ponadto w Kijowie środkami transportu publicznego mogą poruszać się obecnie wyłącznie osoby posiadające certyfikat świadczący o zaszczepieniu na COVID-19 lub aktualny wynik negatywnego testu na COVID. Na Ukrainie w pełni zaszczepionych jest 6,8 miliona z 41 mln mieszkańców kraju.

Minister zdrowia Ukrainy poinformował, że kraj otrzymał dodatkowe zapasy tlenu medycznego z Polski.

Szczepienia określonych grup zawodowych na Ukrainie są obowiązkowe - dotyczy to m.in. nauczycieli. Ponadto osoby niezaszczepione mają ograniczony dostęp do takich miejsc publicznych jak restauracje czy obiekty sportowe.

Czytaj więcej

Moskwa
Rosja: Rekordowe liczby zakażeń i zgonów. Co dzień umiera tysiąc zakażonych

- Będę podejmował niepopularne decyzje, by chronić życie Ukraińców - mówił w parlamencie minister zdrowia Wiktor Liaszko. - Musimy przekonywać ludzi do szczepień - dodał.

Liaszko poinformował też, że Ukraina dysponuje ok. 25 mln szczepionek na COVID-19, a dodatkowe 16 mln trafi do kraju do końca roku. Minister poinformował też, że kraj otrzymał dodatkowe zapasy tlenu medycznego z Polski.

Władze Ukrainy chcą uruchomić punkty szczepień na COVID-19 m.in. na dworcach kolejowych. Na Ukrainie wykryto jak dotąd 2,72 mln zakażeń. Zmarło 63 003 zakażonych koronawirusem.