Jej zażycie wiąże się z wysokim ryzykiem zatruć, a także śmierci. - To syntetyczny kannabinoid i należy do grupy nowych substancji psychoaktywnych – grupa III-NPS – podaje GIS.

Narkotyk ten może przybierać postać mieszanek do palenia, proszków, kartoników nasączonych substancją i liquidów do e-papierosa.

Inspektorat podkreśla, że ze względu na swoją wysoką moc MDMB-4en-PINACA może stwarzać wysokie ryzyko poważnych zatruć, które w niektórych przypadkach mogą być śmiertelne.

Po zażyciu MDMB-4en-PINACA mogą wystąpić halucynacje, paranoja, psychoza oraz agresywne i gwałtowne zachowanie, splątanie, strach, niepokój, zniekształcone postrzeganie czasu, nudności, wymioty, zaburzenia motoryki, zaczerwienienie spojówek oczu, czy letarg.

Poza tym mogą występować objawy sercowo-naczyniowe takie jak nadciśnienie, tachykardia, bradykardia, ból w klatce piersiowej, zawał mięśnia sercowego czy udar. A także drgawki, konwulsje, utrata przytomności, śpiączka.

Główny Inspektor Sanitarny zwraca też uwagę na niebezpieczeństwo związane z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie "dopalaczami". "Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi, jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w niesieniu pomocy przez służby medyczne" – podkreśla GIS.

Sanepid przypomina też w ostrzeżeniu, że za wprowadzanie do obrotu, przetwarzanie, posiadanie, przywóz i wywóz nowych substancji psychoaktywnych grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.