Polski Fundusz Rozwoju kupił od banku Gospodarstwa Krajowego spółkę BGK Nieruchomości, która zarządza Funduszem Sektora Mieszkań dla Rozwoju. Fundusz analizuje lokalizacje zgłoszone przez samorządy, spółki Skarbu Państwa oraz podmioty prywatne, które łącznie umożliwiają budowę ponad 100 tys. mieszkań o łącznej wartości ponad 20 mld zł.

- W Polsce ponad 83 proc. mieszkań jest kupowanych na własność, głównie z wykorzystaniem kredytów hipotecznych, co skutkuje wysokim zadłużeniem Polaków. W Niemczech jest to na przykład tylko 51 proc. Rozwój rynku mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności przez fundusz Mieszkań dla Rozwoju z Grupy PFR, to atrakcyjna oferta dla Polaków, nie powodująca konieczności zaciągania wysokich kredytów. Przejęcie BGK Nieruchomości to element strategii Grupy PFR, w której PFR jest centralnym punktem aktywności inwestycyjnej. Chcemy w najbliższych miesiącach zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w ramach programu Mieszkanie+ – mówi cytowany w komunikacie Paweł Borys, prezes PFR.

BGKN zarządza również Funduszem Mieszkań na Wynajem – w portfelu ma około 1,7 tys. lokali pod najem na zasadach komercyjnych.