Kiedyś stanowiły jedno mieszkanie. Potem zostały podzielone i sprzedane oddzielnie. Teraz właściciel obu szukają kupca, który połączy apartamenty i przywróci pierwotny stan z 1884 roku, kiedy do wybudowano The Dakota.

Apartamentowiec znajduje się na Upper West Side, tuż przy Central Parku i jest własnością wspólnoty mieszkańców. A to oznacza, że nie każdy może kupić sobie tam apartament. Nowy kupiec musi zostać zatwierdzony przez radę mieszkańców. Na liście osób "odrzuconych" przez mieszkańców Dakoty są m.in. Melanie Griffith i Antonio Banderas, a także muzycy Gene Simmons, Billy Joel i Carly Simon.

Mimo to w budynku mieszkało lub mieszka wiele znanych osób. W 1973 roku kupił tam apartament John Lennon. Muzyk został zastrzelony przez psychofana przed samym wejściem do Dakoty w 1980 roku. Yoko Ono wciąż mieszka w Dakocie.

Apartamenty mieli tam także aktorki Lauren Bacall, Judy Garland, Lillian Gish oraz aktor Boris Karloff, pisarz Harlan Coben, a także tancerz Rudolf Nureyev.

Budynek zagrał też w wielu filmach. W 1968 roku Roman Polański nakręcił tam "Dziecko Rosemary", Cameron Crowe "Vanilla Sky" z Tomem Cruise i Penelope Cruz, a ostatnio kręcono tam zdjęcia do popularnego serialu Netflixa "Riverdale".

Na sprzedaż są dwa sąsiednie apartamenty należące do kolekcjonerki sztuki Virginii Dwan i finansisty Johna Rydzewskiego, pracującego dla banku PJ SOLOMON.

Jeśli uda im się sprzedać apartamenty razem to powstanie imponujący, 446-metrowy apartament. Za oba mieszkania nowy właściciel będzie musiał zapłacić 20,5 mln dolarów czyli ponad 78 mln złotych. Na tym jednak nie koniec. Aby połączyć apartamenty konieczny będzie duży remont, w tym likwidowanie i przesuwanie ścian oraz demontaż części instalacji.

Apartament należący do Rydzewskiego został wyceniony na 7,5 mln dolarów - ponad 28 mln złotych. Ma powierzchnię około 135 metrów kwadratowych w tym dwie sypialnie, jedną łazienkę, duży salon z kominkiem, bibliotekę oraz niewielką, podłużną kuchnię.

Dwan wystawiła swój apartament na sprzedaż za 12,5 mln dolarów czyli niemal 48 mln złotych. Ma trzy sypialnie, bibliotekę, duży salon, jadalnię , kuchnię, ogromna garderobę, trzy łazienki, pralnię, spiżarnię i oddzielny pokój dla służby.

Obecnie w apartamentowcu Dakota jest 85 mieszkań. Kiedy budynek powstawał było ich 65, ale część największych została podzielona i odsprzedana. Głownie po II wojnie światowej. Niedawno apartamentowiec przeszedł gruntowna renowacje fasady, co kosztowało wspólnotę 32 mln dolarów.