Dwupoziomowy apartament znajduje się pod adresem 834 Fifth Avenue 7/8A. Został wystawiony na sprzedaż za 59 mln dolarów czyli około 227 mln złotych.

Dwie kondygnacje luksusu i zbytku na około 1115 metrach kwadratowych. Apartament ma 20 pomieszczeń mieszkalnych, w tym 7 sypialni, 7 łazienek, 3 toalety, biblioteka w stylu barokowym, dwa salon z kominkami - w tym jeden ogromny o długości ponad 15 metrów, duża jadalnia z przepięknym widokiem na Central Park i Manhattan oraz kominkiem, a także pracownia i biuro.

Wiele elementów apartamentu zostało sprowadzonych z europy z francuskich pałaców - drewniane podłogi ułożone w jodełkę, kamienne obramowania kominków, ręcznie malowane drewniane drzwi z odlewanymi z brązu klamkami. Hol wejściowy z marmurowymi ozdobami przypomina hole w paryskich pałacach - wysoki, przeszklony z zakręconymi marmurowymi schodami.

Ogromnym atutem apartamentu są trzy sypialnie z łazienkami dla pracowników, oddzielone od reszty mieszkania kuchnią i częścią gospodarczą i dające prywatność zarówno właścicielom, jak i pracownikom. To skrzydło mieszkania ma też własne, niezależne wejście.

Do obu poziomów apartamentu można się też dostać prywatna windą.

Właściciele apartamentu mają zapewnioną 24-godzinną obsługę konsjerża. Dodatkowo w piwnicy znajdują się dwa pomieszczenia do przechowywania niepotrzebnych w apartamencie przedmiotów, piwnica na wina oraz dodatkowy pokój dla pracowników.

To jedna z najwspanialszych i najokazalszych rezydencji w Nowym Jorku. Znajduje się w zbudowanym tuz przed Wielkim Kryzysem apartamentowcu z 1931 roku. Jego projektantem był Rosario Candela - twórca wielu luksusowych budynków mieszkalnych na Manhattanie.

Budynek zarządzany jest przez spółdzielnię mieszkańców, która ma prawo zawetować nowego, potencjalnego kupca. Według nowojorskiej prasy żeby kupić apartament w tym budynku trzeba dysponować gotówką. Spółdzielnia nie zgadza się na zakładanie hipoteki pod zastaw mieszkań.

W sumie w budynku są 24 apartamenty na 16 piętrach.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Do najbardziej znanych mieszkańców należeli lub wciąż należą m.in.: Rupert Murdoch, Elizabeth Arden, Robert Johnson IV - spadkobierca fortuny Johnson & Johnson, Jessie Donahue - córka F.W. Woolwortha oraz Laurance Rockefeller, który był właścicielem budynku, zanim powstała w nim spółdzielnia. Przez niemal 50 lat zajmował ogromny, trzypiętrowy penthouse znajdujący się na ostatnich kondygnacjach.