Za ile dom

Od początku roku systematycznie spadają koszty zakupu materiałów potrzebnych do budowy domu.

Publikacja: 31.12.2014 10:39

Za ile dom

Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski

Od grudnia 2013 roku ceny materiałów budowlanych spadły o ponad 5,1 tys. zł (spadek o 4 proc.) W listopadzie tego roku spadki były nieznaczne. Za materiały na 152 -metrowy dom trzeba było zapłacić 125,8 tys. zł. To o 650 zł mniej niż w październiku.

Ceny są dziś na poziomie z 2005 roku. W listopadzie tańsza niż w październiku była cegła oraz pustaki — spadek o ponad 3 proc. O ponad 2 proc. spadły ceny prętów zbrojeniowych (w zależności od rodzaju spadki wahały się od 2,1 do 2,43 proc.)

Od czerwca koszt zakupy materiałów wykorzystywanych w powyższym projekcie zmniejszył się o ponad 2300 zł. Spadł koszt materiałów wykorzystywanych we wszystkich etapach budowy. Spadki wahały się od 1 do 2 proc.

W stosunku do grudnia 2013 roku najbardziej staniały pręty zbrojeniowe 13-14 proc. - w zależności od rodzaju. O ponad 12,5 proc. mniej kosztowała płyta gipsowo-kartonowa. O ponad 11,5 proc. spadły ceny cegły i pustaków.

W tym czasie nie było wzrostów cen materiałów. Biorąc pod uwagę etapy budowy, najbardziej w ciągu roku spadły materiały wykorzystywane do zrobienia parteru i poddasza, stropu nad parterem oraz fundamentów — spadek o ok. 5 proc.

W tabeli przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw. Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny. W domu znajdują się: na parterze — kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze — trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon) oraz łazienka i garderoba. Projekt uzyskaliśmy z pracowni Agrobisp. Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od Grupy Polskie Składy Budowlane. Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu