Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział w czwartek podczas konferencji prasowej zmiany w prawie budowalnym. Jedną z nich jest rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

Obowiązujące od stycznia 2022 roku przepisy pozwalają wszystkim osobom posiadającym działki budowlane na wybudowanie w uproszczonej procedurze domu do 70 mkw. Teraz rząd pracuje nad zniesieniem limitu powierzchni.

– To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – wyjaśnił Buda.

– Chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej – zaznaczył.

Minister przekazał także do pobrania za darmo pakiet projektów domów jednorodzinnych do 70 m kw. Jak stwierdził, aby wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy.