CTP, deweloper oraz właściciel portfela 100 nieruchomości logistyczno-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, planuje ofertę akcji i debiut na giełdzie w Amsterdamie. Firma liczy na pozyskanie między 800 mln a 1 mld euro na sfinansowanie dalszego rozwoju, w tym zakup ziemi i refinansowanie zadłużenia. Oferta skierowana do inwestorów instytucjonalnych ma zostać przeprowadzona w najbliższych tygodniach – w należności od warunków rynkowych.

W 2020 r. firma zrobiła pierwszy krok w stronę rynku kapitałowego pozyskując 1,5 mld euro z emisji tzw. zielonych obligacji, które spotkały się z dużą nadsubskrypcją (inwestorzy zgłosili popyt na więcej papierów niż spółka oferowała).

CTP ma mocną pozycję w Czechach, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji, dynamicznie rozwija się w Serbii, Austrii, Bułgarii oraz Polsce. Nad Wisłą, w sojuszu z MDC2, planowane są inwestycje rzędu 200 mln euro w ciągu najbliższego roku – budowa trzech pierwszych magazynów ruszy w marcu.

- Rynek logistyczno-przemysłowy czerpie ogromne korzyści z pozytywnych trendów makroekonomicznych, które napędzają wzrost strukturalny. Perspektywy na całym świecie są bardzo atrakcyjne, z wieloma pozytywnymi czynnikami przyspieszonymi przez COVID-19. Szybki wzrost penetracji e-commerce powoduje długoterminową zmianę w popycie na usługi i powierzchnie logistyczne – skomentował Remon Vos, prezes i założyciel CTP.

- Działamy w atrakcyjnym sektorze, z wysoką lojalnością najemców. 10 największych parków stanowi obecnie 58 proc. całkowitej powierzchni najmu w naszym portfelu, a ich lokalizacja umożliwia nam obsługę stolic i strategicznych węzłów logistycznych. Mamy około 1 mln mkw. w budowie, z czego 62 proc. jest już wynajęte i jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszego celu, czyli posiadania portfela ponad 10 mln mkw. do 2023 r. – dodał Richard Wilkinson, wiceprezes ds. finansowych.