Certyfikat dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

Generation Park Y to najwyższy biurowiec spółki Skanska w tej części Europy. 140-metrowy budynek jest zwieńczeniem kompleksu biurowego przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

- Przy odpowiedzialnym zarządzaniu i świadomym korzystaniu z obiektu, a także dzięki systemowi odzysku wody szarej i deszczowej, oszczędność wody pitnej może przekroczyć nawet 63 proc. Dzienna możliwość akumulacji wody szarej to aż 20 tys. litrów. To ilość, która zapełniłaby duży basen ogrodowy – mówią przedstawiciele biurowej spółki Skanska. -  Roślinność na zewnątrz budynku nie wymaga zużycia wody wodociągowej. Biurowiec będzie korzystał w energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jedna czwarta materiałów, z których zbudowano Generation Park Y, zawiera elementy pochodzące z recyklingu.

Certyfikacja LEED dotyczy nie tylko rozwiązań zastosowanych na etapie wznoszenia budynku i jego użytkowania, ale lokalizacji. - Pracownicy i goście, którzy chcą dostać się do budynku, wykorzystując transport publiczny, mogą wybierać spośród niemal 2,9 tys. połączeń dziennie. Biurowiec oferuje bogatą infrastrukturę rowerową ze 187 miejscami postojowymi, szatniami i prysznicami. Budynek zapewnia także stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych – wskazuje deweloper.

– Generation Park Y to odzwierciedlenie naszych celów i misji dotyczącej tworzenia zrównoważonych powierzchni biurowych, których wpływ na środowisko jest istotnie mniejszy – mówi cytowany w komunikacie Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.- Dążymy do zdecydowanych zmian. Korzystamy z rozwiązań, które wpływają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Do 2030 roku planujemy zredukować emisję własną dwutlenku węgla o 70 proc. – przypomina.

Generation Park Y ma też certyfikat WELL Health-Safety Rating, który świadczy, że biura są bezpieczne dla użytkowników. Budynek ubiega się również o certyfikaty WELL Core&Shell, a także Obiekt bez Barier.

Generation Park Y to przyszła siedziba centrali Grupy PZU, w której pracować będzie kilka tysięcy osób. Pracownicy do nowego miejsca przeniosą się w drugim kwartale 2022 roku.