– Liczba nowych mieszkań wprowadzanych na warszawski rynek maleje, co wpływa na poziom sprzedaży. Od lipca do września sprzedano 4 tys. lokali, niemal o jedną trzecią mniej niż w poprzednim kwartale. Na rynek wprowadzono 4,2 tys. mieszkań, a w ofercie w stolicy pozostaje 11,5 tys. lokali. To o ponad 4 tys. mniej niż rok temu i ponad 5 tys. mniej niż w III kwartale 2019 roku - wynika z danych redNet Property Group i CBRE. - Ceny nadal rosną, zarówno ofertowe, jak i transakcyjne.  Popyt wciąż przewyższa podaż, a mniejsza sprzedaż wynika przede wszystkim z mniejszej oferty związanej z trudnościami deweloperów z rozpoczynania nowych inwestycji.

- Mimo mniejszej liczby mieszkań sprzedanych w Warszawie w minionym kwartale, ceny nadal rosną. Dodatkowo widzimy, że zmniejsza się różnica między przeciętnymi cenami mieszkań pozostających w ofercie a mieszkań sprzedanych – zwraca uwagę Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE. – Jest wielu nabywców, którzy wybierają mieszkania droższe i wyższej jakości. W sprzedaży pozostaje 11,5 tys. mieszkań, co biorąc pod uwagę nawet niższe poziomy sprzedaży, nie wystarczyłoby na zaspokojenie popytu nawet przez najbliższe trzy kwartały – mówi Agnieszka Mikulska, ekspert w dziale mieszkaniowym CBRE.

W III kwartale deweloperzy wprowadzili do oferty 4,2 tys. mieszkań. Dla porównania - w ostatnich latach przed pandemią w sprzedaży kwartalnie pojawiało się przeciętnie 5-6 tys. mieszkań. - Zdarzało się, że na rynek w ciągu kwartału trafiało nawet 7-8 tys. – wskazują analitycy CBRE.

Ceny mieszkań nadal rosną. - Od lipca do września br. przeciętna cena sprzedanych mieszkań zbliżyła się do 11,5 tys. zł za mkw. Ceny ofertowe pozostają na poziomie powyżej 12 tys. za mkw. i idą w górę.  W porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosły o 1,2 proc., a licząc rok do roku, są wyższe o 10,9 proc. – wskazują analitycy CBRE. – W czasie pandemii największy wzrost cen mieszkań wprowadzanych do sprzedaży odnotowaliśmy na przełomie 2020 i 2021 roku, a jego przyczyną był przede wszystkim wzrost kosztów budowy, w tym materiałów budowlanych.