Zapowiedziana na początku tego roku transakcja została sfinalizowana. Konsorcjum Nuveen Real Estate i Eagle JVCo (europejska spółka mieszkaniowa Value One) kupiło od Probuildu akademik we Wrocławiu przy ul. Prusa 9 oraz działkę pod kolejny dom studencki. Oddany w 2019 r. budynek (przebudowana dawna siedziba Orange'a) może gościć 150 żaków, jest możliwość podwojenia tej liczby dzięki pozwoleniu na rozbudowę. Z kolei na zakupionej działce może stanąć obiekt mieszczący 500 łóżek.

Oddany w 2019 r. akademik działa pod marką LAS (Living & Studying) i już w pierwszym semestrze miał prawie 100-proc. obłożenie, podobny poziom utrzymuje się w czasie pandemii.

- Prywatne akademiki to w Polsce rynek z ogromnym potencjałem. Dlatego z przyjemnością podjęliśmy się doradzania Probuildowi, który jako jeden z pionierów rynku zdecydował się na realizację przygotowaną z myślą o sprzedaży klientom instytucjonalnym – skomentował Marcin Jański, szef sektora inwestycji mieszkaniowych i alternatywnych w CBRE. - W Polsce mamy 1,2 mln studentów. W ośmiu największych miastach akademickich studiuje blisko 814 tys. osób, na które przypada 80,3 tys. miejsc w domach studenckich. To oznacza, że na miejsce w akademiku może liczyć tylko co dziesiąty student. We Wrocławiu na ponad 108 tys. żaków jest niewiele ponad 10 tys. łóżek. To kropla w morzu potrzeb tego trzeciego w Polsce pod względem liczby studentów miasta – dodał.

W 2019 r. tandem Nuveen Real Estate i Eagle JVCo rozpoczął działalność ogłaszając plan ulokowania 600 mln euro w prywatne domy studenckie w Europie. Polska to czwarty rynek na który joint-venture weszło, po Portugalii, Niemczech i Włoszech.