Sambuca di Sicilia to niewielkie miasteczko z dostępem do Morza Śródziemnego. W 2016 roku miasteczko wygrało konkurs telewizji RAI, otrzymując tytuł najatrakcyjniejszego miasta w całych Włoszech.

Mieszka tam zaledwie 6 tysięcy osób i powoli się wyludnia. W miasteczku jest coraz więcej pustych i niszczejących domów, a ich konserwacja i utrzymanie staja się poważnym obciążeniem dla miejskiej kasy. Aby przyciągnąć do miasta nowych mieszkańców, gmina Sambuca di Sicilia postanowiła wystawić dziesiątki opuszczonych domów na sprzedaż. Niektóre domy można kupić bezpośrednio od gminy nawet za jedno euro.

Giuseppe Cacioppo, wiceburmistrz miasta zapewnia CNN, że ratusz jest właścicielem wszystkich nieruchomości, a nie pośrednikiem między starymi właścicielami a kupcami. Oferta sprzedaży jest poważna, a nie robiona dla rozgłosu. Dziesięć domów już udało się sprzedać.

Domy wystawione na sprzedaż są zaniedbane. Nowy właściciel musi się liczyć z koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu - co może kosztować średnio kilkanaście tysięcy euro. Remont jest jednym z warunków nabycie nieruchomości. Drugim jest wpłacenie do kasy miejskiej 5 tysięcy euro kaucji, która zostanie zwrócona po zakończeniu prac remontowych.

Domy mają powierzchnie od 40 do 150 metrów kwadratowych i znajdują się w "dzielnicy saraceńskiej". Większość z nich zbudowana jest w stylu mauretańskim z wewnętrznymi dziedzińcami i tarasami na dachach.

Sambuca di Sicilia od lat jest popularnym miastem turystycznym. Miasto znajduje się na wzgórzu z którego widać Morze Śródziemne - samym środku rezerwatu przyrody. Poza pięknymi plażami ma tez kilka zabytków, jak np. ruiny zamku emira Zabuta Al-Araba, który w 830 roku podbił miasteczko, kilka kościołów, które kiedyś były meczetami i zachowały charakterystyczne dla tych budowli elementy architektoniczne, są trzy pałace oraz ruiny arabskiej fortecy nad jeziorem (Lago Arancio), która w znacznej części przykrywa woda i jest dostępna dla turystów tylko przez 6 miesięcy w roku. W okolicy są też ruiny starożytnych greckich budowli.

Zainteresowani zakupem mogą się kontaktować z gminą za pośrednictwem e-maila: case1euro@comune.sambucadisicilia.ag.it