Aneta Jurusik, krakowski oddział agencji Północ Nieruchomości

Zwiększoną liczbę pytań o mieszkania na wynajem notujemy od połowy września.

Lokali szukają głównie studenci. Najbardziej cenione są dwa nieprzechodnie pokoje z oddzielną kuchnią. W takim mieszkaniu mogą mieszkać nawet cztery osoby, co obniża koszty wynajmu przypadające na jednego lokatora. Ważnym kryterium jest bezpośredni dojazd do uczelni lub w okolice placu Inwalidów, skąd można dojść do głównych uczelni. Gorączkę na rynku najmu mamy w ostatnich dniach września i na początku października. Niedrogich mieszkań jest już wtedy zdecydowanie mniej. Odkładający poszukiwania lokum na ostatnią chwilę często są zmuszeni do zmiany kryteriów. Mieszkania z dobrymi adresami są jednak wciąż dostępne. O pomoc warto się zwrócić do biura nieruchomości. Daje to pewność, że stawka najmu jest zweryfikowana i niezawyżona przez właścicieli, mających świadomość, że mają w tym czasie towar deficytowy.

Marcin Jańczuk, sieciowa agencja Metrohouse

Szukanie mieszkania w ostatniej chwili nie jest dobrym pomysłem. Lokali dla studenckiej braci wprawdzie nie zabraknie, ale jeśli zależało nam na szerokiej ofercie i przystępnych stawkach, to poszukiwania trzeba było zacząć kilka tygodni wcześniej. Wrzesień i październik to szczyt zainteresowania wynajmem. Najtańsze propozycje zniknęły z oferty, przez co można mieć wrażenie, że średnia stawka jest nieco wyższa niż w wakacje. Na rynku pozostały droższe mieszkania, które naturalnie podnoszą średnie ceny. Coraz więcej studentów poszukuje większych lokali, w których może zamieszkać grupa czterech lub pięciu osób. Klienci narzekają, że nie mają dostatecznego wyboru mieszkań trzy-, czteropokojowych z oddzielną kuchnią, a dostępne oferty przekraczają często studenckie budżety. Na pewno nie jest zbyt późno na znalezienie dobrego lokalu, bo inwestowanie w nieruchomości na wynajem staje się coraz popularniejsze. Pod koniec września potrzebne są jednak szybkie decyzje. Za kilka godzin oferta może być już nieaktualna.

Arleta Łatkowska, gdański oddział Freedom Nieruchomości

W ofertach najmu mieszkań dla studentów o tej porze roku przeważają pokoje do wynajęcia oraz miejsca w pokojach. Stawki najmu lokali, po ich widocznym wzroście w wakacje, kiedy to studenci odbierają wyniki przyjęć na uczelnie, stają się bardziej racjonalne.

Z roku na rok na rynku najmu rośnie oferta dużych, profesjonalnie przygotowanych mieszkań podzielonych na sześć–osiem pokoi. Lokale, które są gruntownie wyremontowane i poddane home stagingowi, mają profesjonalną sesję zdjęciową. Mały jednoosobowy pokój kosztuje zwykle ok. 800–900 zł miesięcznie wraz z opłatami. Zazwyczaj w takich lokalach znajdują się wszystkie niezbędne studentom przedmioty. Mieszkania o przyzwoitym standardzie i niewygórowanym czynszu można znaleźć także we wrześniu.

Przeważają oferty prezentowane przez prywatnych właścicieli. Wytrwali najemcy znajdą pokój, który można wynająć już za 700 zł miesięcznie, z opłatami.