– W „Rzeczpospolitej" postawiliśmy na nieruchomości. To jedna z tych branż naszej gospodarki, z którą wiążemy najwięcej nadziei – m.in takimi słowami witał redaktor naczelny „Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota gości kongresu Real Estate Impactor.

Wymiana myśli i idei

Dodał, że REI to całkiem nowa jakość na rynku konferencji nieruchomościowych: rozmowy o metrach kwadratowych, warunkach zabudowy i pozwoleniach na budowę zastępuje dyskusją w szerszym kontekście geopolitycznym, ekonomicznym i społecznym. Jest wymianą myśli i idei, a także próbą odgadnięcia kierunków, w jakich będzie rozwijać się branża nieruchomości.

Wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała przyznała, że kiedy pojawił się pomysł stworzenia nowej konferencji poświęconej nieruchomościom, u samorządowców pojawił się lekki sceptycyzm: – To miasto jest na tyle ładne i tak wielu ludzi lubi tu przyjeżdżać, że wydawało nam się, że konferencji mamy dość. Ale kiedy przedyskutowaliśmy temat i zrozumieliśmy, że ma to być całkiem nowa jakość, coś naprawdę interesującego, o czym jeszcze nie słyszeliśmy i coś, co nas nie znudzi, to sceptycyzm z miejsca został zastąpiony gorącym entuzjazmem. Spotykamy się na nowym kongresie, widząc z okna miejsce, w którym za moment powstanie całkiem nowa część miasta, które i tak dopiero powstało. Liczę, że po dwóch dniach spędzonych na bardzo interesujących dyskusjach zaczniemy odliczać dni do kolejnej edycji za rok – mówiła wiceprezydent Gruszecka-Spychała.

Serce Europy

– Miejsce kongresu jest nieprzypadkowe – zauważył Cezary Szymanek, redaktor naczelny serwisu rp.pl. – Gdynia to dziś jedno z najprężniej rozwijających się miast w Polsce, które przyciąga nie tylko ofertą miejsc pracy, ale tym, jak spędza się czas wolny. To też jedno z najbardziej ekologicznych miast w Polsce z najlepszą jakością powietrza. Potwierdza to choćby tytuł „Miasta przyszłości" przyznany w tym roku Gdyni przez wydawnictwo „Financial Times" w rankingu Foreign Direct Investments – mówił Cezary Szymanek.

Książę Michael von Liechtenstein, założyciel i szef Geopolitical Intelligence Services , zgodził się, że Gdynia jako jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce to dobre miejsce do dyskusji na temat rozwoju rynku nieruchomości. – Tym bardziej że Polska coraz częściej postrzegana jest jako prawdziwe serce Europy. My tak patrzymy na nią w Liechtensteinie – mówił książę von Liechtenstein.