Odeszliśmy od tradycyjnych występów scenicznych na rzecz aktywnych działań, w które dzieci mogą się zaangażować – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która pierwszego dnia lipca (w godz. 11–14) organizuje imprezę inaugurującą akcję „Lato w mieście”.

W tym roku w Parku Agrykola na próżno szukać więc koncertów, przedstawień teatralnych czy spektakularnych pokazów pirotechnicznych. Będzie za to labirynt.

– To wykonana przez nas scenografia składająca się z kilku krain, które dzieci będą mogły kolejno odwiedzać – zachęca Matusiak.

[srodtytul]Szpada albo łuk[/srodtytul]

Aby dostać się do środka labiryntu, trzeba będzie podążać za wskazówkami prowadzącego. Jak go odnaleźć w tłumie? Nic prostszego.

– Prowadzący, który będzie m.in. kierował dzieci do odpowiednich wejść, zasiądzie na „drzewie” z balonów u stóp zamku – zdradza Magdalena Jedynasiak, kierowniczka produkcji całego wydarzenia.

To dopiero początek niespodzianek. W labiryncie, nieoficjalnie podzielonym na część współczesną i historyczną, dzieci spotkają zaskakujące postacie.

W krainie Średniowiecza przypominającej stary, miejski rynek natniemy się m.in. na kuglarzy i akrobatów, a w świecie Rycerzy imitującym obozowisko – bohaterów w połyskujących zbrojach. – Chętni odbędą krótkie ćwiczenia fechtunku oraz będą się uczyć strzelania z łuku – mówi Jedynasiak.

[srodtytul]Skarb dla odważnych[/srodtytul]

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Kolejnym przystankiem czwartkowego otwarcia będzie kraina Prehistorii. Centralne miejsce zajmie w niej grota skalna – mieszkanie pierwotnych ludzi i zwierząt. Dzieci spotkają tu 3-metrowego dinozaura, a także poznają kulturę starożytnych Greków i Azteków.

Miłośnicy historii ominąć nie mogą również krainy starożytnych wykopalisk. Jej goście pod okiem archeologa podejmą się próby odnalezienia skarbu. Nastrój będą budować m.in. porośnięte bluszczem ruiny greckich budowli, piasek, a nawet naturalnej wielkości atrapa lwa.

[srodtytul]Przyjazne roboty[/srodtytul]

Wizyta we współczesnej części labiryntu również zapowiada się ciekawie. Składa się na nią m.in. Kraina Pana Artysty. To utrzymana we włoskim stylu pracownia zajęć plastycznych. Znajdą się w niej sztalugi i blaty z kartonami oraz fragmenty tkanin, z których chętni będą robić gobelin.

Nie zabraknie też miejsc dobrze znanych stałym gościom imprez „Lata w mieście” – kawiarenki internetowej Sieciaków i gwiezdnego miasteczka.

W kawiarence podczas zabaw i rozmów z animatorami dowiedzieć się będzie można, jak ustrzec się przed zagrożeniami czyhającymi w sieci. A w miasteczku – poznać zastosowanie nauk ścisłych, stając m.in. twarzą twarz z prawdziwymi robotami. Jak wskazuje sama nazwa tej krainy, będą tu też postaci z „Gwiezdnych wojen” – rycerze Jedi, szturmowcy imperium oraz Lord Vader.

Podczas imprezy „Lata w mieście” chętni będą też mogli wziąć udział w zajęciach sportowych. W miasteczku TKKF, również stałym punkcie każdego programu letniej akcji, można będzie spróbować sił m.in. we wspinaniu się po ściance, skokach na bungee-trampolinie i zawodach w tenisa stołowego.

Choć do otwarcia „Lata w mieście” zostało jeszcze kilka dni, Stołeczna Estrada już dziś szykuje imprezę zamykającą akcję. Odbędzie się ona 20 sierpnia na Agrykoli.

Dla dzieci sierpniowe spotkanie zwiastujące początek roku szkolnego to przede wszystkim okazja do zaprezentowania umiejętności zdobytych podczas wakacyjnych zajęć. Warto o tym pomyśleć już teraz, układając indywidualny program akcji.