Z uwagi na solidny wzrost wśród spółek USA oraz sygnały wskazujące na powrót wzrostu wśród spółek w Europie, globalni inwestorzy z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość.
W najnowszym przeglądzie wyników skupimy się na dotychczasowych raportach za czwarty kwartał oraz najważniejszych spółkach, których publikacje są zaplanowane na ten tydzień.
Wzrost powraca
Znajdujemy się w połowie sezonu publikacji wyników finansowych w USA – z coraz większą pewnością można stwierdzić, że po dwóch trudnych latach naznaczonych mocniejszym dolarem oraz niższymi cenami surowców, powraca wzrost. Mimo że zyski i przychody w USA rozpoczęły odbicie już w 2016, to prognozy wskazują na dalsze wzrosty – według oczekiwań, w ciągu kolejnych 12 miesięcy zysk na akcję wzrośnie o 20,4% a przychody na akcję o 8,1%.
Jednak powyższe prognozy wyglądają na mało realistyczne i mogą się nie zmaterializować, jeśli ceny surowców nie będą kontynuowały wzrostów. Bardziej prawdopodobne jest, że w 2017 wzrost przychodów wyniesie 4-6%.
Trend widoczny w USA można także zaobserwować w Europie, choć na mniejszą skalę. Na Starym Kontynencie 12-miesięczny kroczący wzrost przychodów nadal wynosi minus 2% rok do roku, lecz w ostatnim okresie widać znaczną poprawę.
Według wskaźnika Banku Włoch mierzącego wzrost gospodarczy w strefie euro w czasie rzeczywistym, dynamika PKB w styczniu wyniosła 2,75% w ujęciu rocznym wobec 1,1% w maju 2016. Uważamy, że to przyspieszenie wzrostu gospodarczego przełoży się na wzrost przychodów europejskich spółek w 2017.
W Europie można się także spodziewać wkrótce wzrostu EBITDA – 2017 może być pierwszym pełnym rokiem ze wzrostem EBITDA od 2011.
Wielka trójka
Wśród 325 spółek, które opublikują wyniki finansowe w tym tygodniu, największymi są Rio Tinto, NVIDIA i BNP Paribas.
Rio Tinto opublikuje wyniki za drugą połowę roku w środę. Analitycy prognozują, że zysk na akcję wzrósł o 100% rok do roku do $1,79, a przychody o 11% rok do roku do $18,7 miliarda. Oczekiwania te są związane z poprawą w globalnym sektorze wydobywczym, rosnącymi wskaźnikami makro oraz przyspieszeniem wzrostu gospodarczego w Chinach.
Rio Tinto generuje 42% przychodów z wydobycia rudy żelaza oraz 28% z aluminium. Pozostała część przychodów czerpie z wydobycia miedzi (13%), diamentów i minerałów (10%) oraz surowców energetycznych (7%). Jest to najbardziej zdywersyfikowana globalna spółka wydobywcza, co oznacza, że jej wyniki są ważnym barometrem kondycji globalnej gospodarki.
NVIDIA opublikuje wyniki za czwarty kwartał w czwartek (po zamknięciu sesji). Analitycy prognozują, że zysk na akcję wzrósł o 80% rok do roku do $0,94 a przychody wzrosły o 50% rok do roku do $2,1 miliarda. Firma znajduje się w centrum wielkiej rewolucji związanej z bezzałogowymi samochodami, AI, wirtualną rzeczywistością, bazami danych oraz grami.
20 stycznia opublikowaliśmy rekomendację kupna akcji NVIDIA, wskazując na wzrost departamentów spółki związanych z samochodami i centrami danych, które obecnie rosną w tempie odpowiednio 60% i 120% w ujęciu rocznym.
BNP Paribas opublikuje wyniki za czwarty kwartał we wtorek. Analitycy prognozują, że zysk na akcję wzrósł o 9% rok do roku do 1,38 euro a przychody wzrosły o 1% rok do roku do 7,7 miliarda euro. Biorąc pod uwagę wyniki opublikowane już przez inne spółki z europejskiego sektora finansowego, spodziewamy się w przypadku BNP Paribas solidnego raportu, na który pozytywnie powinny wpłynąć takie czynniki jak wzrost akcji kredytowej oraz nasilona aktywność wśród klientów związanych z działalnością na rynkach kapitałowych.
Ogólnie spółki finansowe poradziły sobie dobrze w czwartym kwartale, a sektor zanotował lepsze wyniki od innych segmentów. Oczekujemy, że trend ten będzie kontynuowany w 2017 z uwagi na dalszy wzrost akcji kredytowej oraz większą aktywność klientów na rynku kapitałowym oraz rosnące rentowności, które podbijają wynik odsetkowy.
Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo Banku