Gazprom pozywa unijne firmy, w tym swojego największego lobbystę

Gazprom Export pozwał słowacki ZSE, czeski CEZ i austriacki OMV przed rosyjski sąd. Nie wiadomo o co chodzi, bo wysokość roszczeń i treść pozwów zostały utajnione.

Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu

Rząd Niemiec poparł szwedzką propozycję wpisania zakazu importu rosyjskiego gazu skroplonego do 14 pakietu sankcji Unii. Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi propozycje do nowego antyrosyjskiego pakietu.

Chiny dostały z Gazpromu wielką zniżkę na gaz. Węgrom to się nie spodoba

Gazprom, by utrzymać się na jedynym obecnie dla Rosjan dużym rynku, zgodził się dać Chinom wyjątkowo wysoki rabat na sprzedawany tam rosyjski gaz. Co najmniej do 2027 roku wyniesie on 28 proc. w stosunku do ceny z kontraktów z odbiorcami z Europy.

Szykuje się kolejne opóźnienie w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu

Rozbudowa terminalu do regazyfikacji gazu ziemnego w Świnoujściu ponownie opóźni się. O ile? Operator obiektu, firma Gaz – System jeszcze czeka z podaniem dokładniej daty.

Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne

Złoże Groningen od jutra przechodzi do historii. Było eksploatowane od 1963 roku. Teraz stanowiło zagrożenie dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej

Spada popyt na gaz i import LNG na Starym Kontynencie. W marcu zakupy gazu skroplonego za granicą zmniejszyły się w Europie o 20 proc. w ujęciu rocznym.

Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska

Kolejny fantastyczny pozew rosyjski wobec Polski. Rosyjski fiskus domagał się w sądzie ogłoszenia bankructwa PGNiG. Spółka, która od listopada 2022 r. jest częścią Grupy Orlen, ma być według Rosjan rzekomo winna 902 tys. rubli (38,5 tys. zł) niezapłaconych podatków.

Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków

Rosyjski Gazprom usilnie zabiega o nowy kontrakt na rurociągowe dostawy gazu do Chin. Ale Pekin, tak jak w wypadku pierwszego kontraktu, nie śpieszy się z umową. Warunkiem najważniejszym dla Chińczyków jest cena rosyjskiego gazu. Przy pierwszym kontrakcie Gazprom musiał czekać 10 lat na podpisanie umowy.

Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać

„Naszym celem jest uniemożliwienie dokończenia projektu Arctic LNG 2” – powiedział zastępca sekretarza stanu USA ds. zasobów energetycznych Geoffrey Pyatt na konferencji w Szwajcarii.

Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej

W tym roku Francja, pomimo ostrej retoryki antyrosyjskiej, jest liderem zakupów LNG z Rosji, czym wspomaga wojenny budżet Kremla. Od początku roku Paryż zapłacił Kremlowi za dostawy gazu skroplonego ponad 600 mln euro.

Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów

Kraje Unii Europejskiej dobrze odrobiły gazową lekcję. W tym roku podziemne zbiorniki na terenie Wspólnoty zapełniają się dużo szybciej aniżeli rok temu. W takim tempie zapełnią się pod korek już na początku lata.

Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe

Od początku kwietnia trafia do Polski błękitne paliwo wydobywane przez niedawno przejętą przez grupę Orlen firmę Kufpec Norway. To dodatkowy 1 mld m sześc. surowca rocznie.

Balticconnector znów działa. Chińczycy bezkarni

Zakończono naprawę gazociągu Balticconnector, który został uszkodzony w październiku 2023 roku przez chiński masowiec. Sprawca do dziś nie poniósł żadnej odpowiedzialności.

Klęska Gazpromu. Rosyjski LNG pod finansową ścianą

Klęska Gazpromu na rynku UE i sankcje na zachodni sprzęt dla rosyjskich zakładów LNG biją w rosyjski sektor gazowy. Zdominowany przez wydatki na wojnę budżet Rosji dotąd nie wspierał własnej produkcji urządzeń do zakładów LNG. Teraz to się zmieni.

Gazu jest za dużo. Na świecie króluje nadpodaż

Światowe rynki stoją w obliczu nadpodaży gazu, spowodowanej cieplejszą zimą, dużymi zapasami zgromadzonymi przez Unię Europejską ostatniego lata oraz spadkiem popytu na ten surowiec. Mimo to przybywa inwestycji w zakłady gazowe.

Węgry rozpoczęły import gazu z Turcji. To efekt wymagań Brukseli

Od poniedziałku na Węgry dociera gaz ziemny z Turcji. To sposób Viktora Orbána na wymagane przez Brukselę zróżnicowanie dostaw surowca. Do tej pory rząd Viktora Orbána kupował tylko rosyjski gaz płynący tranzytem przez Ukrainę. Ta trasa od przyszłego roku przestanie istnieć.

Gazprom szoruje po dnie. Pierwszy rok zamknięty stratą

Gazprom utracił największy i najzyskowniejszy rynek zbytu, który budował przez dziesięciolecia. Eksport do Unii był najniższy od ponad 40 lat, wydobycie od 34 lat. Gazprom stał się trzeciorzędnym graczem na rynku gazu, a 2023 r. zakończył po raz pierwszy ze stratą z podstawowej działalności - wydobyciu i sprzedaży gazu.

Największy sojusznik Gazpromu pozwany w Rosji

Gazprom próbuje zatrzymać kolejnego swojego klienta przed uzyskaniem odszkodowania w międzynarodowym arbitrażu. Po Orlenie i niemieckim Uniper Rosjanie pozwali przed rosyjski sąd swojego do niedawna najwierniejszego sojusznika w Unii - austriacki OMV.