Ropa dalej tanieje. Czas na obniżki cen paliw na stacjach

Dobre wieści dla gospodarki. Ceny ropy na świecie spadają przy braku dalszej eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Presję na notowania wywierają także doniesienia o rosnących rezerwach ropy w USA.

Ceny ropy podskoczyły tylko na chwilę. Maleją obawy o wojnę Izraela z Iranem

Rankiem 19 kwietnia ceny ropy naftowej na światowym rynku wystrzeliły, ale było to zjawisko krótkotrwałe. Już w południe rynek się uspokoił i ropa kosztowała tyle, co dzień wcześniej.

Ropa gwałtownie tanieje. Rynek patrzy na USA i Izrael

Od rana gwałtownie tanieje ropa europejskiej marki Brent. Do południa surowiec potaniał o 2,57 proc., do 86,56 dolara za baryłkę. To reakcja rynku na rosnące zapasy ropy w USA i ryzyko spadku popytu w obliczu wysokich stóp procentowych w Ameryce. Ceny spadają także, bo nie ma eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Sytuacja w tym regionie będzie w najbliższych dniach kluczowa dla rynku czarnego złota.

Rynek wstrzymał oddech. Ropa czeka na odpowiedź Izraela

Brak odpowiedzi Izraela na irańskie rakiety i drony powstrzymał gwałtowne reakcje na rynku ropy naftowej. Teraz powszechna opinia jest taka: czekamy na rozwój konfliktu.

Po ataku Iranu podwyżka cen ropy jest nieuchronna

Atak Iranu na Izrael spowodował kolejne napięcie na rynku ropy naftowej. O ile zdrożeje ten najbardziej upolityczniony surowiec, okaże się po tym, jak Izrael odpowie na irański atak.

Po ataku Iranu na Izrael. Nerwowo na rynku ropy

100, a nawet 120-130 dolarów za baryłkę może kosztować ropa naftowa po irańskim ostrzale Izraela. Ten surowiec drożał już od kilku dni, bo konflikt nabrzmiewał.

Trupy w szafach Orlenu. Miliardowe straty szwajcarskiej firmy na handlu ropą

Orlen Trading Switzerland wpłacił 1,6 mld zł zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń podmiotom, z którymi płocki koncern nigdy wcześniej nie współpracował.

Szwajcarska spółka Orlenu traci 1,6 miliarda złotych. W tle decyzje Obajtka i PiS

Szwajcarska spółka Orlenu przekazała, że utraciła 1,6 mld zł przedpłat za niedostarczoną ropę. Orlen przewiduje więc skorygowanie wyników rocznych za 2023 r. o taką kwotę.

Biały Dom wróży z ropy: większy popyt, mniejsza podaż, wyższa cena

Amerykanie podnieśli prognozę światowego zapotrzebowania na ropę na rok 2024. W Białym Domu spodziewają się też niższej podaży surowca ze strony porozumienia eksporterów OPEC+, a tym samym wyższej ceny ropy. Na naftowym tronie pozostaną Amerykanie.

Chiny zasysają rosyjską ropę, której nie chcą już Indie

Eksport ropy morskiej z Rosji wzrósł w ostatnim tygodniu marca do najwyższego poziomu w tym roku: 3,74 mln baryłek dziennie. To efekt przejęcia przez Chiny surowca, którego nie chcą już przerabiać indyjskie rafinerie.

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie obniżają cenę ropy

Marcowe ataki ukraińskich dronów na rafinerie w europejskiej części Rosji spowodowały uszkodzenia niemal wszystkich rafinerii w zachodniej Rosji. Część przerwała pracę. Rosyjskie koncerny wyprzedają rezerwy, by zapobiec deficytowi.

Rosyjska ropa nie płynie, a ciurka. Banki odmawiają obsługi transakcji

W Turcji, ZEA i Chinach - głównych kanałach obsługi rosyjskich transakcji - banki odmawiają obsługi płatności za rosyjską ropę i paliwa. Boją się wtórnych sankcji USA.

Indie tną zakupy ropy z Rosji. Boją się sankcji USA

Indyjskie rafinerie rezygnują z zakupów rosyjskiej ropy transportowanej przez tankowce kontrolowane przez rosyjską państwową korporację żeglugową. Wszystkie takie jednostki objęte są sankcjami USA. Amerykanie uprzedzili Delhi, że żarty się skończyły.

Rekordowy eksport ropy z USA. Kto kupuje najwięcej?

W 2023 r. nikt nie sprzedał za granicę tyle ropy co Amerykanie. Główny kierunek amerykańskiego eksportu to Europa. W tym roku może być on jeszcze wyższy, bo do zakupów surowca z USA wracają Indie, wystraszone sankcjami za import rosyjskiej ropy.

Atak dronów na rosyjskie rafinerie. Największa przerwała pracę

Drony spadły na rafinerię w pobliżu Rostowa nad Donem. Rafineria stanęła i nie produkuje. A jest jedyną w obwodzie rostowskim i największą w południowej części Rosji. Drony wywołały także pożary w rafineriach w obwodach riazańskim i leningradzkim.

Indie odwracają się od rosyjskiej ropy. Ze strachu

Indyjskie rafinerie zaczynają kupować więcej ropy spoza Rosji. Zmusił je do tego strach przez amerykańskimi sankcjami.

Apelacja Kremla odrzucona. Za zniszczenie Jukosu ma zapłacić 60 mld dolarów

Sąd Apelacyjny w Amsterdamie stanął po stronie byłych akcjonariuszy koncernu naftowego Jukos w ich długoletnim sporze z Kremlem. Podtrzymał decyzję trybunału w Hadze: byli współwłaściciele dostaną 50 mld dol. odszkodowania plus odsetki za 10 lat.

Od wybuchu wojny w Ukrainie koncerny naftowe zarobiły prawie 282 mld dol.

Pięć największych zachodnich koncernów naftowych (BP, Chevron, ExxonMobil, Shell i Total Energies) wypracowało łącznie 281,5 mld dolarów zysku netto od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - mówią wyliczenia organizacji Global Witness.