Reklama

Na rynek trafiło rekordowo dużo mieszkań

Ponad 41,8 tys. mieszkań oddano do użytku w I kw. tego roku. Tak dobrego początku roku nie było od 1992 r.

Publikacja: 18.04.2009 02:41

Na rynek trafiło rekordowo dużo mieszkań

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Liczba oddanych mieszkań po pierwszych trzech miesiącach tego roku rośnie o ponad 18 proc. w porównaniu z początkiem 2008 r. (w samym marcu +21,9 proc.) – wynika z danych GUS. Ale dynamika wygasa. Rok temu wzrost po I kw. przekraczał 30 proc.

Niemniej zarówno inwestorzy indywidualni, jak i deweloperzy oddali w tym roku rekordowo dużo mieszkań. W przypadku tej pierwszej grupy wzrost roczny sięga 10,1 proc., a u deweloperów – prawie 33 proc.

To efekt decyzji inwestorów sprzed dwóch – trzech lat, czyli ze szczytu nieruchomościowej hossy. – Wtedy bardzo szybko rosła liczba rozpoczynanych budów, i to będzie widać w rekordach oddawanych mieszkań w tym i może jeszcze na początku przyszłego roku – komentuje Robert Chojnacki, prezes redNet Property Group.

[wyimek]11,9 tys. mieszkań inwestorzy oddali do użytku w marcu – podałGłówny Urząd Statystyczny [/wyimek]

Dodaje zarazem, że już w latach 2011 – 2012 wyniki nie będą aż tak dobre, bowiem w ostatnich miesiącach niemal zupełnie stanęły nowe budowy.

Reklama
Reklama

Coraz większy jest udział deweloperów w całym rynku (43,3 proc.). U inwestorów indywidualnych jest to 48,8 proc. – Ale jeszcze w tym roku liczba mieszkań oddawanych przez deweloperów powinna się zrównać z budownictwem indywidualnym – uważa Chojnacki. Coraz mniejszy jest za to udział spółdzielni. W I kw. oddały one ledwie 1,7 tys. lokali, o 16,4 proc. mniej niż przed rokiem.

Biznes
Producenci napojów uciekają z systemu kaucyjnego
Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama