Marzenna Weresa

Prof. dr hab. Marzenna Weresa, wykładowca SGH

Prof. dr hab. nauk ekonomicznych, dyrektorka Instytutu Gospodarki Światowej SGH

Prof. dr hab. Marzenna Weresa jest ekonomistką, od połowy lat 90. XX związaną ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Jest dyrektorką Instytutu Gospodarki Światowej SGH, a w latach 2016-2020 była dziekanem Kolegium Gospodarki Światowej na tej uczelni. Specjalizuje się w tematyce innowacyjności i konkurencyjności gospodarek oraz przedsiębiorstw, a także problematyce bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz handlu zagranicznego. W swoim dorobku ma niemal 150 publikacji naukowych, w tym wiele publikowanych przez prestiżowe wydawnictwa zagraniczne. Współpracowała z licznymi instytucjami i organizacjami sektora publicznego, m.in. z Komisją Europejską i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Posiada bogate doświadczenie w biznesie, w tym jako członkini rad nadzorczych spółek.

Strona autorska

Google Scholar

Kolegium Gospodarki Światowej SGH

Większe wydatki na rolnictwo? Ekonomiści: nie tędy droga.

Teza 1: Budżet na Wspólną Politykę Rolną powinien zostać zwiększony w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu i wojną w Ukrainie, pomimo malejącego znaczenia rolnictwa w PKB.

Budżet na Wspólną Politykę Rolną powinien zostać zwiększony w obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatu i wojną w Ukrainie, pomimo malejącego znaczenia rolnictwa w PKB.

Teza 2: Nie da się jednocześnie wprowadzić Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie w obecnym kształcie, poprawić sytuacji dochodowej rolników oraz utrzymać cen żywności na niezmienionym poziomie.

Nie da się jednocześnie wprowadzić Europejskiego Zielonego Ładu w rolnictwie w obecnym kształcie, poprawić sytuacji dochodowej rolników oraz utrzymać cen żywności na niezmienionym poziomie.

Unia Europejska jest dobra dla rolników. Ale mogłaby być lepsza.

Teza 1: Sektor rolniczy należy do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE.

Sektor rolniczy należy do największych beneficjentów członkostwa Polski w UE.

Teza 2: Wspólna Polityka Rolna w obecnym kształcie ogranicza konkurencyjność europejskiego rolnictwa.

Wspólna Polityka Rolna w obecnym kształcie ogranicza konkurencyjność europejskiego rolnictwa.

Teza 3: Małe gospodarstwa rolne są w stanie wytwarzać żywność w bardziej zrównoważony sposób i szybciej dostosować się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi niż wielkoobszarowe gospodarstwa.

Małe gospodarstwa rolne są w stanie wytwarzać żywność w bardziej zrównoważony sposób i szybciej dostosować się do wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi niż wielkoobszarowe gospodarstwa.