Doktor habilitowany Uniwersytet Warszawski i sędzia Sądu Najwyższego
Doktor habilitowany Uniwersytet Warszawski i sędzia Sądu Najwyższego
Nie ma obiektywnych przesłanek uzasadniających likwidację tych izb.
Powołania sędziowskie są niewzruszalne, zaś te od 2018 r. w przeciwieństwie do wcześniejszych spełniają konieczny standard konstytucyjny zarówno w zakresie postępowania przed KRS, jak i jej składu. Przede wszystkim bowiem dopiero KRS od 2018 r. dysponuje koniecznym łańcuchem legitymacji demokratycznej wywodzonej od obywateli. Taką legitymację w świetle art. 2 i 4 konstytucji musi mieć każdy konstytucyjny organ władzy, w tym KRS.
Żaden sędzia nie może podlegać „weryfikacji”, ponieważ taka procedura pozostaje wprost sprzeczna z wynikającą z art. 180 ust. 1 konstytucji zasadą nieusuwalności sędziego.
Nie ma takiej kategorii pojęciowej jak neosędzia. Jest to wyłącznie polityczny neologizm służący stygmatyzacji grupy niezależnych i prawidłowo nominowanych sędziów. Prawidłowość i legalność powołań wyklucza jakikolwiek nadzwyczajny tryb wzruszenia orzeczeń.
Przywrócenie praworządności jest możliwe bez żadnych zmian - wystarczy, by sędziowie w działalności orzeczniczej i pozaorzeczniczej respektowali obowiązujące ich przepisy Konstytucji i ustaw.
Nie istnieje w polskim prawie ustrojowym instytucja cofnięcia bądź uchylenia kontrasygnaty. Taka czynność premiera nie wywołuje żadnych skutków prawnych i rażąco narusza zasadę legalizmu, zgodnie z którą władze publiczne działają w granicach i na podstawie prawa, a zatem mogą tylko tyle, na ile wyraźnie im pozwala ustawa.
Jakkolwiek kształtowanie ustroju SN jest poddane daleko idącej swobodzie władzy ustawodawczej, to jednak w obecnych warunkach likwidacja Izb będzie wpisywała się w sekwencje aktywności politycznej zmierzającej do podporządkowania sądownictwa władzy politycznej - wykonawczej.
Ustawa przywróci rozwiązanie niekonstytucyjne w zakresie wyboru członków KRS przez grupę zawodową, co jest sprzeczne z zasadą państwa demokratycznego (art. 2 i 4 Konstytucji RP), a ponadto eliminuje bierne prawo wyborcze legalnie wybranych sędziów od 2018 r., ograniczając je do wadliwie nominowanych do końca 2017 r.
Wybór członków KSR nie determinuje niezależności władzy sądowniczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas