Michał Zator

Dr Michał Zator, adiunkt na wydziale finansów Uniwersytetu Notre Dame w USA

Doktor nauk ekonomicznych, adiunkt na wydziale finansów Uniwersytetu Notre Dame w USA

Michał Zator jest adiunktem na wydziale finansów Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. W 2020 r. uzyskał tytuł doktora ekonomii w Kellogg School of Management na uniwersytecie Northwestern. Zajmuje się badaniami na pograniczu finansów przedsiębiorstw i gospodarstw domowych oraz ekonomii rynków pracy.

Strona osobista

Google Scholar

Ekonomiści życzliwie patrzą na podatek katastralny w Polsce

Teza : W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)

Jest wiele zalet tego podatku, zarówno dla rynku nieruchomości, jak i dla rozwoju rynku kapitałowego. Podatek mógłby zastąpić część istniejących podatków lub posłużyć do zwiększenia dochodów. Moim zdaniem najlepiej byłoby, gdyby państwo tworzyło infrastrukturę do poboru podatku, a samorządy ustalały stawki.

Czy Polsce grozi zatrzymanie procesu doganiania Zachodu? Ekonomiści komentują

Teza : Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE

Konwergencja będzie następowała i jednym z jej efektów będzie zwiększony poziom wykorzystania technologii. Obie rzeczy napędzają się wzajemnie, ale to prawda, że jeśli nastąpiłby jakiś pozytywny szok zachęcający do użycia technologii, mogłoby to przyspieszyć konwergencję. Taki szok trudno jednak wygenerować, jeśli przedsiębiorstwa same nie będą gotowe i nie zgłoszą zapotrzebowania na technologie. 

Czy polska gospodarka jest przeregulowana? Ekonomiści komentują

Teza : Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu

Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu

Skupianie się na liczbie regulacji jest moim zdaniem mało produktywne. Są regulacje dobre i złe i koncentrowałbym się na eliminowaniu tych drugich przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności egzekwowania tych pierwszych. Ostatecznym efektem powinno być pewnie rzeczywiście mniej, ale lepiej egzekwowanych regulacji.

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? „To ekstremalnie nieracjonalny pomysł”

Teza : Odprowadzanie składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą powinno być dobrowolne

Odprowadzanie składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą powinno być dobrowolne

Przy obecnej konstrukcji systemu, np. istnienia emerytury minimalnej, ZUS pełni również funkcję redystrybucyjną. Nie ma powodu, dla którego przedsiębiorcy mieliby być wyłączeni z tego systemu. Przy zmianie funkcjonowania systemu (np. wypłacanie emerytury minimalnej z podatków, ZUS zaś wypłacałby dodatek do tej emerytury połączony z zebranymi składkami) byłbym zwolennikiem dobrowolności.

800+ wyłącznie dla pracujących? Ekonomiści w większości są na „nie”

Teza Program 800+ należy ograniczyć wyłącznie do osób pracujących (niezależnie od narodowości):

Jedną z głównych zalet 800+ plus jest to, że pomaga on rodzinom z 4+ dzieci funkcjonować przy jednym rodzicu pracującym, a drugim zajmującym się dziećmi i domem, co w takich rodzinach jest często społecznie i ekonomiczne racjonalne. Wprowadzenie obowiązku pracy dla obojga rodziców byłoby więc bardzo złym pomysłem. Obowiązek pracy dla jednego rodzica jest łatwiejszy do obrony, ale i tutaj widzę wiele potencjalnych komplikacji (samotni rodzice, rodziny z jedną osobą pracującą, która akurat traci pracę, czego negatywny efekt potęgowany byłby przez utratę 800+), z powodu których byłaby to moim zdaniem gra niewarta świeczki.

Ukrócić 800 plus obcokrajowcom? "Powinno dotyczyć też Polaków"

Teza : Wypłaty z programu 800 plus dla obcokrajowców w Polsce należy ograniczyć wyłącznie do osób pracujących

Wypłaty z programu 800 plus dla obcokrajowców w Polsce należy ograniczyć wyłącznie do osób pracujących

Co do zasady nie popieram łączenia świadczeń dla dzieci/rodziców z wymogiem pracy, jednak prawdopodobnie zasadne jest by wprowadzić mechanizmy, które ograniczą możliwość wykorzystywania 800+ przez imigrantów, którzy nie mają legalnego centrum interesów ekonomicznych w Polsce.

Krótsza praca w zamian za późniejszą emeryturę? „To powinno być niezależne”

Teza : Reforma rynku pracy polegająca na skróceniu tygodnia pracy powinna oznaczać automatycznie wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego

Reforma rynku pracy polegająca na skróceniu tygodnia pracy powinna oznaczać automatycznie wydłużenie ustawowego wieku emerytalnego

Nie jestem pewien, czy powinien tu być bezpośredni związek, bo praca przez cztery versus pięć dni na większości stanowisk obecnie raczej nie wpływa znacząco na sprawność w momencie przejścia na emeryturę. Co do samego wieku emerytalnego, krótsza praca będzie mniej przeszkadzać, jak również generować niższe składki, co będzie dawało bodźce, by później przejść na emeryturę. Jednak spodziewam się widzieć to raczej w indywidualnych wyborach (dorabianie na emeryturze) niż w systemowych rozwiązaniach.