Teza : W Polsce należy przyjąć system opodatkowania nieruchomości bazujący na ich wartości (tzw. podatek katastralny)
Jest wiele zalet tego podatku, zarówno dla rynku nieruchomości, jak i dla rozwoju rynku kapitałowego. Podatek mógłby zastąpić część istniejących podatków lub posłużyć do zwiększenia dochodów. Moim zdaniem najlepiej byłoby, gdyby państwo tworzyło infrastrukturę do poboru podatku, a samorządy ustalały stawki.
Teza : Zapóźnienie technologiczne polskiej gospodarki (np. w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji czy robotyzacji), w obliczu wyzwań demograficznych, grozi zatrzymaniem procesu konwergencji względem całej UE
Konwergencja będzie następowała i jednym z jej efektów będzie zwiększony poziom wykorzystania technologii. Obie rzeczy napędzają się wzajemnie, ale to prawda, że jeśli nastąpiłby jakiś pozytywny szok zachęcający do użycia technologii, mogłoby to przyspieszyć konwergencję. Taki szok trudno jednak wygenerować, jeśli przedsiębiorstwa same nie będą gotowe i nie zgłoszą zapotrzebowania na technologie.
Teza : Polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie negatywnie wpływa na jej konkurencyjność i tempo wzrostu
Skupianie się na liczbie regulacji jest moim zdaniem mało produktywne. Są regulacje dobre i złe i koncentrowałbym się na eliminowaniu tych drugich przy jednoczesnym zwiększaniu efektywności egzekwowania tych pierwszych. Ostatecznym efektem powinno być pewnie rzeczywiście mniej, ale lepiej egzekwowanych regulacji.
Teza : Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce
Na obecnym poziomie rozwoju praw pracowniczych jestem zdania, że dodatkowe mechanizmy tego typu powinny być sprawą umowy między pracownikiem i pracodawcą.
Teza : Nadgodziny powinny być zwolnione od podatku dochodowego
Wprowadzi to duże pole do nadużyć, a argumenty ekonomiczne (zwiększenie bodźców do pracy?) są mizerne, jeżeli tak czy inaczej mamy podatek dochodowy.