Janusz Gajowiecki

W 2022 roku energia z wiatru będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek

Mijający rok jest pełen sukcesów energetyki wiatrowej. Rozpoczął się nowy rozdział dla polskiej gospodarki dzięki projektom morskich farm wiatrowych na Bałtyku - pisze Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Energia z wiatru potrzebuje tysięcy rąk do pracy

Transformacja energetyczna, która pozwoli osiągnąć globalne cele klimatyczne, to również ogromne perspektywy na rozwój rynku pracy, bo branża energetyczna da wiele nowych możliwości zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw. Żeby osiągnąć jak najwięcej, należy stworzyć najlepsze warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i na lądzie i na morzu – pisze prezes PSEW.

Współdzielenie to szansa dla OZE w Polsce. Dania i Holandia mogą być wzorem

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na zieloną energię coraz bardziej widać ograniczenia dotyczące warunków przyłączenia do sieci kolejnych projektów – pisze Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Słony rachunek za prąd zapłacą wszyscy Polacy

Jeśli Polska nie dokona szybkiego zwrotu w stronę zielonej energii, znacznie więcej zapłacimy za niemal wszystkie produkty potrzebne w codziennej egzystencji – pisze Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Ostatni dzwonek dla ustawy offshore wind

Jednogłośne uchwalenie tzw. ustawy offshore przez sejmową Komisję do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych to dopiero początek drogi parlamentarnej dla – jak nazwano trafnie ten dokument – „Konstytucji morskiej energetyki wiatrowej”. Niemniej jednak determinacja, jaką wykazali się posłowie 15 grudnia głosując po pierwszym czytaniu za przyjęciem ustawy jest godna pochwały i naśladowania przez wyższą izbę Parlamentu.

Janusz Gajowiecki: Ustawa offshore znów na zakręcie

Inwestorzy czekają w blokach startowych na rozpoczęcie budowy morskich farm wiatrowych. Ale nie ma regulacji.

Ustawa offshore znów na zakręcie

Inwestorzy czekają w blokach startowych na rozpoczęcie budowy morskich farm wiatrowych, a firmy z lokalnego łańcucha dostaw – na zamówienia. Jednak żeby słowa zamieniły się w czyny potrzebne są ramy regulacyjne. Tymczasem pojawiło się realne ryzyko, że ustawa offshore wpadnie w poślizg i nie wejdzie w życie do końca 2020 roku. W efekcie farmy wiatrowe na Bałtyku – nowa nadzieja polskiej energetyki na poprawę rentowności – mogą na długo zniknąć z naszego horyzontu.