Andrzej Laprus

Kontynuacja działalności fundacji rodzinnej, gdy brak fundatora

Jeśli jedynymi beneficjentami fundacji rodzinnej po śmierci fundatora będą małoletni, korzystanie ze świadczeń przyznawanych przez fundację może być uzależnione od wsparcia ich opiekunów. By zachować ciągłość fundacji, warto przewidzieć w statucie odpowiednie mechanizmy z tym związane.

Jak zapobiegać konfliktom w fundacji rodzinnej?

Fundacja rodzinna, tak jak każda inna organizacja, narażona jest na spory wewnętrzne między interesariuszami. To, czy sytuacja konfliktowa przerodzi się w trwały impas, w dużej mierze zależy od prawidłowego zredagowania jej statutu.

Andrzej Laprus, Wiktor Sobol: Planowanie sukcesji z ważną zmianą

Nowelizacja k.s.h. pozwoli ograniczyć ryzyko paraliżu decyzyjnego w spółkach kapitałowych w następstwie śmierci wspólnika.

E-doręczenia – (nie)obowiązkowa rewolucja

Już od 10 grudnia 2023 r. pierwsza grupa podmiotów będzie obowiązana stosować e-doręczenia. Wśród nich są m.in. organy administracji rządowej i samorządowej, osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, a także nowi przedsiębiorcy wpisywani do Krajowego Rejestru Sądowego.

Fundacja rodzinna: rozwiązania korzystne i dla fundatorów, i dla beneficjentów

Podatek trzeba będzie zapłacić jedynie od dochodów osiągniętych z działalności innej, niż dopuszczona, nie ryzykując opodatkowania całości zysków. Stawka podatku jest jednak wysoka – wynosi 25 proc.

Nowe wymogi dla spółek publicznych od 3 sierpnia

Spółki notowane na giełdzie powinny zweryfikować procedury compliance związane z dostępem do informacji poufnych, by dostosować je do nowych regulacji.

Zapobieganie kradzieżom spółek – nowelizacja ustawy o KRS

Dzięki usłudze newslettera zainteresowane podmioty będą otrzymywały podstawowe informacje o zdarzeniach dotyczących ich spółki, takich jak zarejestrowanie sprawy lub dokonanie wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak wojna w Ukrainie oddziałuje na transakcje M and A

Wydarzenia mające miejsce w Ukrainie mają wpływ także na stosunki gospodarcze oraz toczące się lub też planowane procesy fuzji i przejęć. Przedstawiamy kilka działań, które mają na celu prawne zabezpieczenie ekonomicznej strony prowadzonego biznesu.